Domů > Spodní články

Speciální sedadlo pohlídá kardiakům jejich nemocné srdce


velikost textu:
     
31.května 2011 00:01
 
Kdyby měl řidič autobusu, který se zřítil i s cestujícími do rokle v polovině dubna na pražském Zličíně, sedadlo hlídající srdeční tep, nedošlo by k nehodě a šofér by měl šanci na přežití.

Ford
Ford vyvíjí sedadlo, které má v opěradle elektrody k měření srdeční frekvence  

 

Sedadla monitorující zdravotní stav řidičů existují však zatím jen v laboratořích a ve zkušebních autech výzkumníků.

Nejnověji představil sedadlo pro kardiaky Ford. Měří srdeční frekvenci s pomocí elektrod zabudovaných do opěradla.

Na vylepšení, které má zachraňovat životy jak samotných řidičů se srdečními potížemi, tak i ostatních účastníků provozu, pracuje německá univerzita v Cáchách.

Půltucet obdélníčků na opěradle sedadla napovídá, kde jsou elektrody umístěny. Jejich rozmístění a počet mají být zárukou toho, že sedadlo uhlídá vysokého člověka, ale také lidi menšího vzrůstu.

Důležité je, aby elektrody rozpoznaly nastupující potíže řidiče-kardiaka. Čím dříve se problém odhalí, tím rostou šance na jeho záchranu a na odvrácení nehody.

„Senzory mají jedinečnou konstrukci a jsou vyrobeny z takových materiálů, které umožňují předání správného signálu, aniž by byly snímače spojené s kůží,“ říká v tiskovém prohlášení Achim Lindner z vývojového centra evropské pobočky Fordu.

Potíže zatím dělají vědcům různé látky, které se používají pro výrobu oblečení. Tým Achima Lindnera naráží na problémy například u řidičů v šatech z ovčí vlny nebo ze syntetických materiálů.

V takových případech dochází k rušení signálu přenášeného z lidského těla k elektrodám.

Naproti tomu žádné úskalí nepředstavuje bavlna, senzory zachytí srdeční frekvenci i přes deset vrstev této látky.

První testy sedadel pro lidi s nemocným srdcem mají více než 90procentní úspěšnost

 

Přestože je sedadlo pro kardiaky stále ještě v plenkách, první výsledky testů jsou podle vyhlášení Fordu příslibem.

V laboratorních podmínkách se úspěšnost správného naměření činnosti srdce pohybuje mezi 90 až 95 procenty. V testovacím autě fungovalo sedadlo dokonce na 98 procent.

Podobné pomůcky, jakou je sedadlo pro kardiaky, najdou podle Fordu v budoucnu široké uplatnění. Populace totiž stárne a na silnicích bude přibývat řidičů-seinorů.

Další podobná zařízení se v budoucnu zaměří například na cukrovkáře. U nich bude pod dohledem přístrojů na palubě auta hladina cukru, aby se předešlo kolapsu řidičů za jízdy.

(buč)

 

Čtěte také:

Auta zavolají pomoc při infarktu za volantem

Až se bude psát rok 2050: Jak se změní auto a celá doprava?

Blízká budoucnost? Auta komunikují se semafory, pumpou i parkovištěm Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

3.6.2023 19:23:08
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku