Domů > Spodní články

Příhoda z dovolené: most zmizel, auta a lidi převáželi na náklaďácích


velikost textu:
     
19.července 2011 00:01
 

Island je zemí, kde sopky neustále mění krajinu. Jindy zase přijde záplava, kterou má na svědomí ledovec. Voda s sebou vezme most a jelikož jde o hlavní a přitom jedinou silnici, nezbývá než převážet lidi i auta na nákladních speciálech.


Vegagerdin
Autobusy na podvozcích nákladních terénních aut vozí lidi přes řeku v místě, kde stál most 


Hlavní silnicí Islandu je okružní „jednička“. Vede po pobřeží ostrova po obvodu celé země.

Silnice číslo 1 nemá na mnoha místech žádnou paralelní silnici, po níž by ji bylo možné objet.

Kdo se vydá napříč Islandem, pojede pomalu, málokdy narazí na pumpu a nutně potřebuje auto s pohonem všech kol. Takové svezení vyhledávají spíše dobrodruzi.

Letos 8. července se doprava na páteřní komunikaci Islandu - okružní jedničce - zastavila. 

Video z místa, ze kterého zmizel most


Na nejjižnějším cípu zmizel ze silnice most, po kterém auta překonávala místní vodní tok Múlakvísl.

Na vině byla povodeň, kterou způsobila voda vytékající z ledovce Mýrdalsjökull. Vědci zkoumají, jestli jeho rozlomení nezpůsobil podzemní výbuch sopky Katla.

Přívalová vlna 128 metrů dlouhý most zničila. Ačkoliv ihned začaly práce na stavbě provizorního přemostění, bylo nutné zavést náhradní dopravu na místě jeho zmizelého předchůdce.

V tomto místě totiž není žádná objízdná trasa. Mnohým nezbylo než se obrátit a po okružní cestě číslo 1 jet okolo celého ostrova nazpátek.

„Měli jsme tam český autobus s turisty. Ty jsme poslali přes vnitrozemní zkratku linkovým terénním autobusem, náš řidič objel celý ostrov s prázdným autobusem, aby se dostal za klienty na místo ubytování. Cesta mu trvala 16 hodin,“ říká Petr Burian, majitel cestovní kanceláře Periscope Skandinávie.

Kdo mohl, volil namísto dlouhé cesty okolo celého ostrova svezení napříč řekou ve speciálních převozních náklaďácích. Denně ji takto překročilo tisíc osob.

Čtyřnápravové náklaďáky převážejí také auta


Čtyřnápravové stroje přestavěné na autobusy převážely lidi. Jejich auta putovala přes řeku na korbách stejných náklaďáků, ale bez velké kabiny pro cestující.

Ani to se však neodehrálo úplně bez potíží. Terénní autobus se 17 turisty a dvěma řidiči v řece v úterý po povodni zapadnul.

„Trvalo to jen pár minut, spíše čtvrthodinu. Déle to nebylo, ale nám to připadalo jako věčnost,“ popsal své pocity jeden z řidičů novinám Morgunbladid.

Cestující vylezli na střechu autobusu, odkud je do bezpečí odvezli záchranáři.

Celá akce proběhla rychle, svižně se k cíli přiblížila také výstavba provizorního mostu.

Po týdnu od záplavy se doprava na okružní „jedničce“ vrátila do svých původních kolejí. Než zase islandská příroda vymyslí nové překvapení.

Petr Buček

Na širokém korytu řeky probíhá stavba provizorního mostu


Čtěte také:

Autem jinak. Bahrajn očima české řidičky

Kde se naučit bezpečnému řízení? Za polárním kruhem v Laponsku


 
Čtěte dále na téma:

Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

30.9.2023 8:15:05
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku