Domů > Spodní články

Test: jak bezpečně v autě převážet psa nebo jiného domácího mazlíčka


velikost textu:
     
22.července 2011 00:00
 

Čtyřnohého spolujezdce lze v autě nechat jen tak volně ležet nebo sedět, nabízí se použití bezpečnostního pásu, mříže pro oddělení kufru od kabiny anebo rovnou speciální krabice pro převoz zvířat. Test zjišťoval, co je nejbezpečnější.


TCS
Pes musí být v autě pevně připoutaný podobně jako člověk. Jinak hrozí nebezpečí pro zvíře i pro ostatní cestující. 


Švýcarský autoklub TCS porovnal různé systémy pro převoz psů. Při crash testech zjistil, že nejbezpečnější jsou kovové skříně určené do zavazadlového prostoru.

Naopak za spíše nevhodné označil ochranné sítě a přehozy. Obě tyto pomůcky oddělují psa v autě od lidí jen naoko.

Test totiž ukázal, že při nehodách neochrání ani psa, ani jeho páníčka.

Pes letí kabinou

Při převozu psů nebo koček není důležitá jen bezpečnost zvířátek, ale také dalších cestujících. Při nehodě nebo prudkém brzdění se totiž hmotnost kabinou letícího psa zněkolikanásobí.

Následkem bývají těžká zranění zvířat i lidí. Důkazem jsou testy s figurínami psů a koček, které TCS uskutečnil.

Kvalitní postroje udrží psa při nárazu na svém místě


Jakým způsobem lze čtyřnohého člena rodiny vozit v autě bezpečně? Na tuto otázku odpověděly nárazové zkoušky.

Autoklub postupně otestoval jednoduchý bezpečnostní pás pro psa, ale i dokonalejší postroje – v obou případech se systémy spojují s pásy na sedadlech.

Zkoušky se zaměřily také na ochranné sítě, které lze nainstalovat mezi první a druhou řadu sedadel nebo mezi kufr a kabinu auta.

V nabídce obchodů pro majitele zvířat jsou také ochranné deky, které oddělí řidiče a spolujezdce od pejska. Taková deka se také v testu objevila.

Nechyběly ani kovové klece šité na míru zavazadlovým prostorům aut, anebo jednodušší plastové krabice, které pejskaři používají například při transportu letadlem.

Video z crash testu v rychlosti 50 km/h ukazuje, co se děje s nezajištěným psem


Nárazové zkoušky odhalily nebezpečné sítě a přehozy

Jako nejméně bezpečné řešení se ukázala ochranná deka. Nezabrání psům ani v tom, aby sami od sebe nepřeskočili z kufru do prostoru pro cestující.

Jde sice o nejlevnější variantu pro převážení domácích zvířat, stojí několik stokorun, ale bezpečnost takového řešení není dostatečná.

Bezpečnost není zaručená ani při použití ochranných sítí. Test ukázal, že to samé platí také pro jednoduché a levné pásy pro převážení psů a koček.

Jejich jednoduché plastové zámky neodolají silám, které přicházejí při prudkém brzdění nebo při nárazech.

 

Figurína zastupující 22 kilogramů vážícího pejska letí autem a naráží zezadu do řidiče


Lepší a bezpečnější volbou jsou dražší a bytelnější postroje pro spojení psa s bezpečnostním pásem auta nebo s úchyty isofix, které se používají pro dětské autosedačky. Přijdou na víc než tisíc korun.

TCS uvádí, že lze tyto postroje doporučit i přesto, že jsou náročnější na manipulaci. Při správném použití, kdy je pes spojen s pásem nebo isofixem „na krátko“, zaručují psovi i jeho okolí velké bezpečí.

Ještě lepší jsou podle zjištění švýcarského autoklubu mříže pevně spojené s karoserií auta. Ty znají mnozí podnikatelé, kteří si je ještě před pár lety museli povinně nechávat montovat do svých aut, když chtěli z ceny vozu odpočítávat DPH.

Mříž oddělí kufr od kabiny a pes nepředstavuje pro další členy posádky auta nebezpečí. 

Nestačí, aby plastový box jen volně v autě ležel. Musí být uchycený.


Nejlepší jsou krabice a klece

V dobrém světle se v testu představily také plastové krabice určené k převážení domácích mazlíčků. V autě však musí být připevněné na podlahu kufru a co nejblíže zadním sedadlům.

V případě menších psů a koček mohou být umístěny na podlahu za přední sedadla.

Určitě nesmí ležet na zadním sedadle. Během crash testu autoklubu TCS se totiž plastový box při nárazu v rychlosti 50 km/h z bezpečnostních pásů vytrhnul, dvířka boxu se otevřela a figurínka zastupující čtyřkilogramovou kočku vylétla i s boxem směrem k předním sedadlům.

V testech se jako nejlepší řešení pro převážení psů a koček ukázala ta nejdražší varianta. Představuje ji velká železná klec pevně spojená s kufrem auta.

Stojí však desítky tisíc korun a nevýhodou také je, že si pro sebe permanentně zabírá celý zavazadlový prostor.

(buč)


 
Čtěte dále na téma:
Testy
 

Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

3.10.2023 23:55:33
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku