Domů > Bezpečné auto

Podzim je za dveřmi, na auto čekají chladné měsíce


velikost textu:
     
20.září 2011 00:01
 

Den se krátí, přibývá tmy, teploty klesají – začíná podzim a auto si žádá své. Blíží se přezouvání pneumatik, začnou se ozývat slabší akumulátory a více než dříve je zapotřebí správná funkce světel.


ADAC
Až napadne první sníh, bude na přípravu auta před zimou pozdě 

Zimní pneumatiky jsou letos poprvé povinné na celém území Česka. Mezi 1. listopadem a 31. březnem je jízda na letním obutí po zasněžené silnici zakázaná.

Zákon doslova nařizuje použití zimních pneumatik „…pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza…“

Od listopadu do března tak bude možné jezdit na letních pláštích jen tehdy, když bude panovat vyloženě podzimní nebo jarní počasí s teplotami vysoko nad nulou. (Test zimních pneumatik čtěte zde.)

Zimní pneumatika musí mít podle zákonodárců hloubku dezénu alespoň čtyři milimetry.

Důležité je také stáří automobilového obutí. Testy ukazují že pětileté pláště už ztrácejí v přímém porovnání na nové a více než 10leté pneumatiky jsou vyložené nebezpečné. (Test starších pneumatik čtěte zde.)

Dlouhá část dne bez slunce prověří také světla aut. Je čas na kontrolu žárovek a správného nastavení předních světlometů.

V nejbližších týdnech lze očekávat lavinu nabídek servisních prohlídek před přicházející zimou. Při té servis světla seřídí, cena zimních kontrol bývá symbolická.

Kvůli dobrému výhledu je nyní dobré důkladně očistit vnitřní stranu čelního skla. Odstranění letního nánosu prachu ochrání okno také před přílišným mlžením.

S klesajícími teplotami a přílivem srážek nastává sezona stěračů. Pokud se při stírání pravidelně objevují na skle šmouhy, guma stěrače je už opotřebovaná. Nezbývá než koupit nové. (Test stěračů čtěte zde.)

První mrazíky prověří stav akumulátoru. Auto s dosluhující baterií řidič po první mrazivé noci nenastartuje.

Jakmile je akumulátor starší než pět let, vyplatí se jeho proměření v servisu a případná výměna za nový. (Test akumulátorů čtěte zde, test nabíječek baterií zde.)

Podzimní prohlídka auta v servisu se hodí také kvůli kontrole chladicí kapaliny. Pokud by v zimě zamrzla, hrozí poškození motoru.

Nemrznoucí směs se už brzy bude hodit také do nádobky ostřikovačů.

V neposlední řadě není špatné co nejdříve do auta naložit zimní pomůcky – škrabku na okna, rukavice a sněhové řetězy.

(buč) 


Čtěte také:

Test nabíječek autobaterií: Inteligentní elektronika vzkřísí akumulátor

Test autobaterií: velké rozdíly při teplotách hluboko pod nulou

Test stěračů: ruce pryč od levných a bezejmenných


 
Čtěte dále na téma:

Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

1.10.2023 21:43:07
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku