Domů > Bezpečné auto

První airbag pro chodce dá do svých aut Volvo


velikost textu:
     
15.března 2012 00:01
 

Airbagy budou zachraňovat nejen lidi uvnitř auta, ale také chodce. Jako první chce takový nafukovací vak uvést do svého nového modelu V40 automobilka Volvo.


Volvo
Airbag pro chodce chrání pěší před nárazem do čelního skla i do sloupků karoserie 

Švédská značka s čínským vlastníkem opět silně pracuje na posílení své pověsti bezpečného výrobce.

Na autosalonu v Ženevě právě představuje svůj nový model V40, který doslova prošpikovala elektronickými asistenčními systémy.

A navíc svou novinku vybavila airbagem pro chodce. Má za úkol zmírnit následky nárazu, při kterém auto smete ze silnici pěšího.

Volvo V40 se zařadí mezi menší kombíky


Opravdový přínos nového bezpečnostního doplňku potvrdí, nebo vyvrátí až nezávislé crash testy.

Jak nový airbag funguje? Senzory v předním nárazníku zaregistrují střet mezi autem a chodcem. Ihned poté se nazvedne zadní část přední kapoty a objeví se velký nafukovací vak.

Tento airbag pokrývá celou šířku vozidla, asi třetinu čelního skla a chrání pěšího před střetem s předními sloupky karoserie vozu.

Podle Volva připadá 14 procent obětí nehod v Evropě právě na chodce. Ve Spojených státech činí jejich podíl na zemřelých při autohaváriích 12 procent, ale v Číně dokonce 25 procent.

U nového Volva V40 si jeho výrobce dal záležet i na dalších bezpečnostních doplňcích.

Radary umístěné na přídi volva varují před chodci i auty. Když řidič nereaguje, auto začne samo od sebe brzdit.


Nový malý kombík tak sám brzdí v městském provozu před auty a před chodci, když řidič nezmáčkne sám brzdový pedál.

Novinka také varuje před nepřehlednými situacemi v místech, kde se silnice kříží a kam má řidič složitý výhled vinou vzrostlé vegetace nebo jiných překážek.

Asistent pro jízdu v pruzích zase sám zasahuje do řízení, když řidič nereaguje na skutečnost, že jeho vůz opouští jízdní pruh.

Systém varující před auty ukrytými v mrtvém úhlu zpětných zrcátek dostal v novém volvu radarovou techniku, která má sledovat ještě větší prostor za autem než u konkurenčních vozů.

(buč)Čtěte také:

Které auto nejlépe samo brzdí? Srovnávací test vyhrálo Volvo


 
Čtěte dále na téma:

Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

5.6.2023 2:17:35
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku