reklama  
   
Domů > Bezpečné auto

Nejbezpečnější barvou auta je bílá. Nejhorší jsou tmavé laky


velikost textu:
     
16.března 2012 00:01
 

Kdo chce jezdit bezpečně, kupuje auto s bíle lakovanou karoserií. Protože je na silnicích nejlépe vidět, a je tak nejbezpečnější. Potvrzují to i statistiky. Naopak nejvíce riskují, že je ostatní přehlédnou, řidiči tmavých aut.


Renault
Bílé auto je na silnici nejlépe vidět 

Móda může být nejen líbivá, ale i bezpečná. Bílé lakování se v posledních letech stalo velmi módním a automobilky nabízejí vozy v různých variantách bílé – obyčejné, metalické či perleťové.

Že se bílá barva zákazníkům líbí, dokazuje pohled nejen na české silnice. Bílý lak volí majitelé drahých a luxusních vozů stejně jako zájemci o levné auto. Ti navíc ušetří, protože základní bílá barva bývá k mání bez příplatku.

Bílá barva lépe odráží světlo, a proto je nápadnější. Okolí silnic je většinou tmavé, takže bílá barva padne ostatním řidičům rychle do oka.

Podle německé organizace TÜV Nord je podíl barevných a tmavých aut na nehodách vyšší než v případě bílých vozidel.

Jejich vyšší bezpečnost potvrdila také australská Univerzita Monash ve svém pět let starém rozsáhlém výzkumu.

Vedle bílé obstály ve studii také žlutá a béžová barva. Naopak zklamala stříbrná metalíza. Ve srovnání s bílou zvyšuje riziko nehody podle australské univerzity o 10 procent.

Stříbrné vozy splývají s okolím a stávají se pro ostatní řidiče snadněji přehlédnutelnými. Ještě hůře jsou na tom šedé vozy s rizikem o 11 procent vyšším, než připadá na bílé.

Ani červená nebo modrá auta nejsou zvláště bezpečná. Riziko kolize je o sedm procent větší než u bílých aut.

Vědci z australské univerzity zkoumali nehody, které se staly mezi lety 1987 a 2004. Zajímali je jen vážné střety, při nichž docházelo k úmrtí, zranění nebo muselo být z místa nehody auto odtaženo.

 "Když řídíte tmavé auto, je riziko nehody vyšší. Ale nelze zapomínat, že to není jediný bezpečnostní faktor. Tím nejdůležitějším vůbec je styl vašeho řízení,“ uvedl k výsledkům testu Michael Case, šéfinženýr autoklubu australského státu Victoria.

Mezi módní barvy současnosti patří vedle bílé také hnědá a její odstíny. Nejoblíbenějšími však zůstávají černá a stříbrná. Velký ústup ze slávy zažila v posledních letech červená auta.

(buč)


Čtěte také:

Nejvíce aut na světě je stříbrných, Evropa se ráda halí do černé  Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

28.1.2021 5:27:41
reklama
  reklama  
   


Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku