Domů > Bezpečné auto

Změnil se čas a hrozí nehody se zvěří. Crash testy radí, jak v takové situaci reagovat


velikost textu:
     
27.března 2012 00:01
 

Přechod na letní čas znamená pro řidiče větší riziko střetu se zvěří. Zvláště opatrní musí být ti, kdo jezdí do práce za svítání. Když se náhle objeví na silnici srna nebo kanec, je podle crash testů lepší do zvířete vrazit než zkoušet vyhýbací manévr ve vysoké rychlosti.


ADAC
Na první pohled vypadá náraz do divokého prasete při rychlosti 80 km/h hrozivě. Test však ukázal, že je posádka auta v bezpečí.  


Zvířata láká první zeleň, která se objevuje na polích a po změně času překračují silnici právě ve chvíli, kdy lidé vyrážejí ze svých domovů za prací.

Podél lesů a polí je proto lepší jezdit v ranních hodinách pomaleji. Jakmile řidič spatří zvíře, musí pokračovat obzvlášť opatrně. Divočáci i srny se přemísťují ve skupinkách.

Když se objeví náhle na silnici, je lepší zvolit náraz než se snažit nebohému tvorovi vyhnout. 

Pokud se někdo pokusí v plné rychlosti zvíře objet, hrozí střet s autem v protisměru, jehož následky mohou být fatální. Vyplývá to ze série testů provedených německým autoklubem ADAC.

Technici autoklubu připravili několik crash testů. Hlavním byl náraz do skupinky figurín, které svou velikostí a váhou zastoupily smečku divokých prasat.

Zkušební auto najelo do skupinky zvířat v rychlosti 80 km/h. Ukázalo se, že posádka auta není v takové chvíli v ohrožení života.

Testovaný vůz sice utrpěl velké škody, ale kabina zůstala bez kritického poškození. Řidič a jeho posádka by takový střet přečkali bez vážnějších následků. Airbagy a pásy při podobných nehodách zafungují a posádku ochrání.

Druhý test vyzkoušel situaci, ve které řidič nechce do zvířat narazit a zvolí vyhýbací manévr. Prudce strhne volant doleva a vjede do protisměru.

Tam však ve stejném okamžiku může projíždět jiné auto, čehož si řidič během zlomku sekundy stěží stihne všimnout. Následuje náraz s protijedoucím vozidlem, jehož následky jsou mnohem větší než při střetu se zvířaty. ADAC hovoří o ohrožení životů lidí v autech.  

 

Okamžik před kolizí s divočáky a auto po nárazu

 

Nejhůře je na tom při snaze o vyhýbací manévr auto bez stabilizačního systému ESP. Hrozí, že se ve smyku otočí bokem k vozidlu jedoucímu naproti. To narazí do dveří, které chrání posádku mnohem méně než deformační zóny při čelní kolizi.

K té podle ADAC patrně dojde u auta vybaveného ESP, které zamezí smyku, ale vážným následkům nárazu do vozidla v protisměru zabránit nemůže.

Autoklub proto radí, aby řidiči nezkoušeli své schopnosti v kritické situaci a raději nechali auto do zvířete narazit. Samozřejmě je nutné co nejvíce stlačit brzdový pedál, aby ke střetu došlo při co možná nejnižší rychlosti. Řidič by měl při tom co nejpevněji držet volant a snažit se zůstat ve svém jízdním pruhu.

Dobrou radou je také zpomalit v místech, kde značky nebo zkušenosti z dřívějška ukazují na častý výskyt divoké zvěře.

ADAC doporučuje připravit se na nutnost náhlého brzdění a nejezdit v takových místech blízko krajnice. Navíc je lepší v noci použít jen tlumená světla, protože ostrý světelný paprsek kance nebo srnu mnohem více vyleká.

(buč) 
 

Když se řidič zvířatům vyhne, riskuje fatální náraz do auta v protisměru

 

Čtěte také:

Test střešních boxů: Který je bezpečnější a jak obstojí v dešti?

Test stěračů: Za kvalitu se platí, moderní bezraménkové porážejí klasiku

Test potvrdil, že chytré tempomaty s radarem předcházejí nehodám 


 
Čtěte dále na téma:

Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

3.10.2023 5:49:52
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku