Domů > Cestování

Autem na fotbalové ME: v Polsku pozor na zelenou šipku na semaforech


velikost textu:
     
31.května 2012 00:01
 

Kdo se chystá autem na zápasy fotbalového mistrovství Evropy, měl by se připravit na to, že některá dopravní pravidla v Polsku a na Ukrajině jsou odlišná od českých.


UEFA
Čeští fotbalisté nastoupí k prvnímu zápasu na mistrovství Evropy v pátek 8. června ve Vratislavi proti Rusku 

V Polsku řidiči potkají po cestě křižovatky, které mají na semaforech neobvyklou zelenou odbočovací šipku. I když na hlavních semaforech svítí červená pro všechny směry, může vedle zavěšená šipka svítit zeleně.

Pro řidiče to znamená, že smí odbočit doprava. Podle autoklubu ADAC je však nutné v takovém případě zastavit a pokud jedou zleva auta dát jim i přednost. Pokud nic nejede, lze po zastavení odbočit doprava. Zastavit své auto však musí řidič v každém případě.

Koho přichytí policisté v Polsku za volantem s telefonem u ucha, zaplatí pokutu v přepočtu okolo 1300 korun.

Hranice alkoholu je u našich severních sousedů 0,2 promile. Její překročení znamená pokutu od tří tisíc korun. Při větším provinění hrozí i odnětí svobody na dva roky.

Auta musí v Polsku svítit i ve dne. Rychlostní limity umožňují jezdit v obci rychlostí do 50 km/h, na okreskách 90 km/h, na rychlostních silnicích stovkou a na dálnicích lze uhánět nanejvýš rychlostí 140 km/h.

Kdo pojede rychleji, hrozí mu pokuta nejméně tři tisíce korun.

Ukrajina zastává nulovou toleranci alkoholu v krvi řidiče. Pokuty za nedodržení tohoto pravidla jsou přísné – v přepočtu od pěti tisíc korun.

Také na Ukrajině je zakázáno telefonovat při řízení. Po tamních městech je možné jezdit i šedesátkou, na okreskách je maximální povolená rychlost 90 km/h, na rychlostních silnicích 110 km/h a na dálnicích až 130 km/h.

Kdo vlastní řidičák méně než dva roky, nesmí jezdit na žádné silnici rychleji než 70 km/h.

(buč)


Čtěte také:

Cenový přehled: benzin a nafta v Evropě mírně zlevňují


 
Čtěte dále na téma:

Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

1.12.2023 14:20:44
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku