Nač nezapomenout při přípravě auta před cestou na dovolenou
Je mapa ve vaší navigaci aktuální? Jaké rychlostní limity toleruje policie v projížděných zemích a v čem se liší pravidla?

Seznam věcí, které si žádají kontrolu před dlouhou cestou na jih k moři nebo kamkoliv jinam, není krátký.
Řidič by si měl osvěžit nebo zjistit, v čem se liší v zahraničí dopravní pravidla od tuzemských.
Připravit by se měl na to, že po cestě bude muset kupovat dálniční známky nebo platit mýtné u dálničních vjezdů či výjezdů. I když lze téměř vše hradit platební kartou, alespoň menší obnos v eurech nebo v kunách při cestě do Chorvatska přijde vhod.
Přípravu trasy většina dnešních cestovatelů nechává na navigačním systému. Jeho mapy však mohou být zastaralé. Proto je dobré provést jejich aktualizaci, pokud není příliš drahá.
Především rodinám s dětmi se může hodit alespoň jedna delší zastávka po cestě. Například u jezera, kde se lze vykoupat.
Stovky nebo i více než tisícovka kilometrů si žádají i malou přípravu auta. Je dobré zkontrolovat hladinu oleje, chladicí kapaliny a stav nádržky ostřikovačů.
Plně naložené auto si zaslouží kola nahuštěná na vyšší úroveň předepsaných limitů, které řidič najde v návodu k autu ale často také na dveřích nebo u víčka nádrže.
Samozřejmostí je kontrola světel, ale také stavu stěračů.
Při nakládání dovolenkových zavazadel platí, že těžké kusy patří na dno kufru. Hora nákladu by neměla převyšovat horní hranu zadních sedadel. Bezpečně skládat až ke stropu lze jen tehdy, když má auto za sedadly oddělující síť.
Špatně uložená zavazadla se mohou při prudkém brzdění změnit na nebezpečné projektily.
Počítejte s tím, že se zatížené auto chová jinak v zatáčkách a brzdná dráha se prodlužuje.
Především reflexní vestu, ale také výstražný trojúhelník a náhradní žárovky by měl mít řidič po ruce, a ne na dně zavazadlového prostoru pod návalem tašek a kufrů.
Ten, kdo usedne za volant a bude řídit na trase k objednanému hotelu nebo kempu, musí mít za sebou dostatečný odpočinek. Důležitý je dostatek spánku v noci před cestou.
Na palubu by si měla posádka auta vzít zásoby lehkého pití i jídla. Zvláštní péči vyžadují děti. Výbornou pomůckou jsou hry, hudba nebo filmy na DVD přehrávači.
K dlouhé cestě patří také pravidelné přestávky. Nejlépe po každých dvou hodinách.
(buč)
Čtěte také:
RADY PRO CESTY NA DOVOLENOU zde