Domů > Cestování

Rychlostní limity se v zahraničí liší. Řidičům za jejich nedodržení hrozí vysoké pokuty


velikost textu:
     
10.července 2012 00:01
 

Každá země si reguluje rychlosti na silnicích po svém. V jednom je však Evropa zajedno. Překročení povolených limitů se přísně trestá.  


ÖAMTC
Jiné rychlostní limity platí v některých zemích pro nezkušené a mladé řidiče 

Na dálnicích platí ve většině evropských zemí maximální rychlost 130 km/h. S výjimkou Polska a Bulharska. V těchto zemích lze podle autoklubu ADAC narazit na úseky, po nichž je možné uhánět i stočtyřicítkou.

V Německu nadále platí neomezená rychlost na dálnicích. A naopak ve Švýcarsku, Španělsku nebo Belgii je nejvyšší dovolenou rychlostí 120 km/h.

ADAC varuje mladé a nezkušené řidiče, pro které mají některé státy nižší limity.

V Itálii tak mohou uhánět po dálnici nanejvýš stovkou a ve Francii a Chorvatsku nesmí překročit 110 km/h.

V Itálii a Francii platí toto omezení pro všechny, kdo vlastní řidičák méně než tři roky. V Chorvatsku musí zpomalit řidiči mladší než 25 let.

Odlišné typy silnic s různými rychlostními limity čekají na řidiče za značkou auta v modrém obdélníku, která označuje rychlostní silnici.

Zatímco v Česku vypadá taková silnice téměř jako dálnice, v jiných zemích se může podobat široké a rovné okresce.

Proto se povolené limity pro rychlostní silnice v zahraničí většinou blíží spíše maximálním rychlostem pro okresky. V Česku na nich platí stejně jako na dálnicích stotřicítka.

Nejrozšířenějším limitem pro okresní silnice je v Evropě 90 km/h. Ale například v Nizozemsku, Švýcarsku, Dánsku nebo Norsku tolerují policisté jen 80 km/h.

Naopak v Německu a Rakousku lze na silnicích mezi městy a obcemi uhánět i stovkou.

Alespoň v obcích je Evropa jednotná, všude platí padesátka. Ale například Švédsko žádné jednotné rychlostní limity nemá. Na silnicích této evropské země si je zapotřebí obzvláště hledět značek s místními omezeními.

(buč)


Čtěte také:

Přehled poplatků za dálnice a rychlostích limitů nejen v Evropě: rozdíly trvají

Pokuty v zahraničí: velmi přísné tresty za rychlou jízdu a za alkohol


 
Čtěte dále na téma:

Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

1.12.2023 15:12:29
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku