Domů > Cestování

Francie váhá co dál s povinným alkotesterem


velikost textu:
     
7.srpna 2012 00:00
 

Od prvního července musí mít řidiči ve Francii u sebe jednorázový alkoholový test. Ty jsou však vyprodané, policie pokuty nevybírá a o správnosti zákona není přesvědčený ani nový prezident Francois Hollande.


ADAC
Trubičky neměří přesně, což přináší řadu zmatků 

Francie zavedla jinde nevídanou novinku, protože u třetiny smrtelných nehod hraje v této zemi svou roli alkohol. V Česku mohl alkohol v roce 2009 asi za deset procent usmrcených na silnicích.

Francouzi přidali do povinné výbavy řidiče foukací trubičky či podobná měřidla. Pokud si nejsou jistí, jestli mají v krvi méně než povolené 0,4 promile alkoholu, měli by si fouknout.

Měsíc od zavedení nové povinnosti panují ve Francii zmatky. Ukazuje se, že levné testery neměří přesně. Na patálie s měřidly upozornil už také nový francouzský prezident Francois Hollande.

Trubičky a podobné testery navíc není jednoduché sehnat, nový zákon totiž u nich vyvolal nákupní horečku. Nabízet je přitom měli v lékárnách, na pumpách, v drogeriích i supermarketech.

Francouzská policie bude pokuty i proto vybírat nejdříve v listopadu. Když řidič nemá u sebe v autě trubičku, zaplatí jedenáct eur.

Zákony přitom nařizují, že řidič musí mít u sebe v autě jen takový tester, který nese zkratku NF - Norme Française.

A ještě je tu jeden problém: levné trubičky špatně snášejí příliš vysoké a naopak i velmi nízké teploty. Francouzská policie je proto nedoporučuje nechávat v odkládací schránce před spolujezdcem.

Ochránci zdraví přišli i se zjištěním, že látka v trubičkách může vyvolávat rakovinu. Proto by měla být uschována mimo dosah dětí, nejlépe v zavazadlovém prostoru auta.

(buč)


Čtěte také:

Test alkotesterů: levné přístroje neměří dobře, alkohol přehlídnou


Pokuty v zahraničí: velmi přísné tresty za rychlou jízdu a za alkohol


 
Čtěte dále na téma:

Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

8.12.2023 10:06:32
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku