Domů > Cestování

Jak je to se zimními pneumatikami při cestě do zahraničí


velikost textu:
     
7.listopadu 2012 00:01
 

V Česku platí nová povinnost jezdit na zimních pneumatikách od začátku listopadu do konce března. Každá země má však pravidla pro zimní měsíce jiná. Jaké obutí musí mít auto jedoucí do Alp, do Německa nebo na Slovensko?


ÖAMTC
Stále více zemí dává řidičům za povinnost, aby v zimě jezdili na zimních pneumatikách 

Tuzemská legislativa žádá od řidičů, aby měli na autě od 1. listopadu zimní nebo celoroční pneumatiky, pokud panuje zimní počasí. Při teplých dnech, kdy rtuť teploměru vystoupá vysoko nahoru, zimních pneumatik netřeba.

Na silnicích, které jsou označeny značkou s tvarem modrého kruhu s autem nahoře a sněhovou vločkou pod ním, je nutné mít zimní obutí vždy – i při vyloženě letním počasí. Značka platí také od začátku listopadu do konce března.

V sousedním Německu zní zákon velmi podobně jako tuzemská legislativa. Ani němečtí řidiči nemohou na silnici na letních kolech, když sněží, mrzne nebo na vozovce leží břečka. Jinak jim hrozí pokuta.

Na Slovensku začíná zákon o zimním vybavení platit až 15. listopadu a končí s koncem března. Slovenští policisté tak začnou při zimním počasí kontrolovat správné obutí o dva týdny později než jejich kolegové v tuzemsku.

Zatímco na Slovensku stačí třímilimetrová hloubka vzorku, v Česku nebo v Rakousku napsali legislativci do zákonů jako minimální vrstvu dezénu čtyři milimetry.

V Rakousku platí povinnost jezdit v zimním počasí na kolech pro zimu také od 1. listopadu, ale až do 15. dubna. Tedy o dva týdny déle než v Česku.

Další alpská země Švýcarsko neukládá povinné zimní obutí zákonem. Sází na zodpovědnost řidičů. Pokud někdo způsobí nehodu na sněhu a má na autě letní pneumatiky, draze zaplatí – pojišťovna bude chtít, aby se na náhradách škody nezodpovědný řidič podílel.

V zemi, jako je Itálie, by celoplošné zavedení povinných zimních kol bylo nesmyslné. Protože na severu je v jejích alpské části v lednu či únoru zima, ale na jihu vládne podstatně teplejší podnebí.

Proto použití zimních kol upravují v Itálii speciální dopravní značky.

Podobné je to ve Francii, kde se objevuje v horských oblastech značka s nápisem Pneus neige – pneumatiky na sníh.

Ve Slovinsku platí povinné zimní obutí pro osobní auta od 15. listopadu do 15. března. Chorvaté takové pneumatiky pouze řidičům doporučují.

(buč)


Čtěte také:

Majitelé starších aut nesmí v Německu tankovat benzin E10, hrozí poškození motoru

Mapy Google sbírají informace z mobilů a pak ukazují dopravní zácpy

Test DVD přehrávače do auta: pohádky zaujmou, děti lépe snášejí dlouhé cesty 


 
Čtěte dále na téma:

Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

8.12.2023 9:59:10
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku