Domů > Cestování

Před cestou do Německa nezapomeňte na ekologickou plaketu


velikost textu:
     
7.února 2013 00:00
 

Další a další německá města zavádějí ve svých centrech ekologické zóny. Bez nálepky na čelním skle auta je do ní vjezd zakázán. Platí to také pro řidiče z jiných zemí.


GTÜ
Plakety mají červenou, žlutou a zelenou barvu. Většina německých měst ale do svých center pouští už jen vozidla se zelenou nálepkou. 

Kdo Německem projíždí po dálnicích a nemíří do center velkých měst, ekologickou plaketu většinou nepotřebuje.

Známku není nutné mít ani na obchvatech měst, zákaz vjezdu se týká jen městských center. Avšak třeba v průmyslovém Porúří je ekologická zóna roztažená i mezi jednotlivá města.

Aktuální přehled německých emisních zón si můžete prohlédnout zde. Pohledem z Česka jsou nejbližší ekologické zóny v Lipsku, Mnichově, Erfurtu nebo Augsburgu.

Nová města se na seznamu objevila k letošnímu prvnímu lednu, další se přidala v únoru (Mainz a Wiesbaden), v dubnu otevřou ekologickou zónu ve Wendlingenu. 

Ve valné většině případů německá města povolují vjezd autům s nejekologičtější zelenou známkou.

Na tu mají nárok všechna benzinová auta plnící normu Euro 1 vybavená katalyzátorem. Neboli auta vyrobená od roku 1993.

Mnohem přísněji hledí ekologické zóny na dieselové vozy. Zelenou nálepku nemůže získat naftové osobní auto vyrobené zhruba před 1. lednem 2006. Musí splňovat emisní normu Euro 4 nebo Euro 3 - v takovém případě však musí mít filtr pevných částic.

Pro emisní známku se můžete zastavit v Německu u stanice technické kontroly. Poznáte je podle označení TÜV, Dekra nebo GTÜ.

Známku řidičům vystavují za 10 eur po předložení velkého technického průkazu. 

Plaketu si je možné pořídit také v Česku u některých stanic technické kontroly. Přijde na 300 korun, k jejímu pořízení je rovněž nutný velký technický průkaz.

(buč)


Čtěte také:

Aktuální ceny benzinu a nafty v zahraničí


 
Čtěte dále na téma:

Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

8.12.2023 10:00:40
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku