Domů > Cestování

Kolonám se při cestě na jih vyhnete v úterý a ve středu


velikost textu:
     
12.července 2013 00:01
 

Když Češi a Slováci v létě zamíří do Chorvatska a Němci do Itálie, dálnice směrem na jih nápor nevydrží.


Petr Buček
Některá parkoviště v Chorvatsku vyloženě řidiče vybízejí k tomu, aby si ve svém voze odpočinuli  

Jak neuváznout v dopravní zácpě? Základní pravidlo zní: pokud to nabízí poskytovatel ubytování nebo cestovní kancelář, domluvte si jakýkoliv jiný termín nástupu a ukončení dovolené u moře než v sobotu.

Zvláště výhodné je podle německého autoklubu ADAC cestovat mezi jihem a středem Evropy v úterý a ve středu.

Sobotní střídání turnusů je morem letního cestování k jihoevropským mořím. Tisícům turistů v tento den začíná jejich dovolená a tisícům končí. Dálnice se zaplní v obou směrech.

Směrem dolů na jih se hlavní dopravní tepny začínají ucpávat už v pátek odpoledne. Mnoho rodin ze severnějších koutů Evropy si cestu do Chorvatska, Itálie nebo Francie dělí do dvou dnů s tím, že zhruba v její půlce přenocují. 

V pátek navečer se do proudů jejich aut přidávají také Češi. I oni mají před sebou nocleh, ale ten si často odbudou na dálničním odpočívadle uvnitř svého auta. 

Na severu Chorvatska jsou k tomu jako dělaná nová parkoviště s veškerým hygienickým zázemím.

Po několikahodinovém spánku cestovatelé pokračují ke svým plážím pod Splitem, na chorvatských ostrovech nebo u Dubrovníku.

V sobotu se dálnice v Rakousku, na jihu Německa, v Chorvatsku i v Itálii zaplní znovu. Na cestě jsou ti, kteří vyrazili brzy ráno a jedou na jeden zátah bez přespání. 

Podle kalendáře dopravních kolon, který vydává německý autoklub ADAC, je v sobotu nejkritičtějším časem na dálnicích doba mezi 9. a 15. hodinou.

Kolony stojí před mýtnicemi

Další zpomalení znamenají v Chorvatsku i v Itálii pro řidiče mýtné brány. Obě země vybírají poplatky za projeté úseky, což provoz hodně zpomaluje. Totéž platí pro některé zpoplatněné rakouské dálniční tunely. I před nimi postávají v létě štrúdly aut.

V severoitalských letoviscích se zase kolony tvoří před sjezdy z dálnic. Poslední kilometry k hotelu, penzionu nebo apartmánu tak mohou zabrat i několik hodin.

Na konci týdne hrozí kolony i v opačném směru - z jihu na sever. Většina Evropanů zůstává u moře týden nebo dva a jejich poslední nocí je ta z pátku na sobotu.

Turisté ze severních částí Polska nebo Německa vyrážejí na svou dlouhou štreku domů už v pátek. Podle ADAC se páteční kolony směrem na sever Evropy začínají tvořit po 14. hodině a trvají do 19 hodin.

Největší vlna však zaplavuje evropské dálnice v sobotu mezi 11. a 18. hodinou. A neustává ani v neděli, kdy se dovolenkový provoz mezi severem a jihem mísí s víkendovou dopravou. 

Němci jezdí především do Itálie

Největší vliv na dopravu v Evropě má více než osmdesátimilionové Německo. Zmatkům na dálnicích nemůže zabránit ani skutečnost, že každá spolková země má jiný termín letních školních prázdnin. 

Nejvíce německých aut zamíří letos na jih Evropy mezi 25. červencem a půlkou srpna. V těchto týdnech jsou školy zavřené v naprosté většině Německa.

Naopak klidněji bude na evropských dálnicích až do konce června. Kdo chce počkat na volnější dopravu na sklonku léta, neměl by cestovat na jih dříve než v druhém zářijovém týdnu.

Podle průzkumu ADAC vyrazí nejvíce aut s německou značkou letos do Itálie, druhou nejoblíbenější destinací Němců je Francie a třetí Chorvatsko. U Čechů cestujících autem naopak vítězí Chorvatsko před Itálií.

Kolona? Naplňte si nádrž 

Jak se zachovat, když auto uvázne v koloně? Jelikož může trvat i několik hodin, řidič by měl její příchod předvídat. To znamená, že auto by mělo mít vždy nejméně čtvrt nádrže paliva. Vyjíždět benzin nebo naftu až k rezervě se nemusí vyplatit.

Jízda v koloně si žádá dodržování takových rozestupů mezi vozidly, aby nedošlo ke zbytečné kolizi. Když si řidič nechá před sebou dostatečnou mezeru, získá navíc lepší přehled o tom, jak se kolona vyvíjí - jestli už se nerozjíždí.

Všichni v autě by měli mít k dispozici dostatek nápojů a jídla. Až kolona opadne, není dobré začít dohánět vzniklou časovou ztrátu. Naopak - ADAC radí dodržovat dvouhodinové přestávky na dálničním parkovišti, i když auto hodinu prostálo v zácpě.

Jakmile se kolona úplně zastaví, musí řidiči v Německu i Rakousku nechat mezi auty dostatečně širokou uličku pro průjezd záchranných vozidel.

Na dálnici se dvěma pruhy se záchranná ulička tvoří mezi levým a pravým pruhem. Když má dálnice tři nebo více pruhů v jednom směru, musí řidiči umožnit průjezd sanitkám, hasičům a policistům mezi levým krajním pruhem a jeho sousedním.

Předjíždění kolon v odstavném pruhu se přísně trestá ve všech evropských zemích.

Petr BučekKde se nejčastěji tvoří zácpy 


Rakousko

dálnice A 1 (Salcburk - Vídeň)

A 4 (Vídeň - Budapešť)

A 12 (Kufstein - Innsbruck)

A 13 (Innsbruck - Brenner)

A 14 (Lindau - Bregenz - Arlberg)

S 16 (Innsbruck - Bludenz)

B 179 (Füssen - Nassereith)


Itálie

A 22 (Brenner - Modena)

A 23 (Villach - Udine)

A 4 (Brescia - Verona - Terst, dále malý úsek slovinského pobřeží k chorvatské hranici u Dragonja)

A 7 (Miláno - Janov)

A 9 (Chiasso - Milano)

 

Francie

A 36/A 39/A 7 (Mulhouse - Lyon - Orange)

A 9 (Orange - Nimes - Montpellier - španělská hranice)

A 8 (Monako - Aix-en-Provence)

A 6 (Dijon - Lyon).


Chorvatsko

Mýtnice na dálnici A 1 (Záhřeb - Split)

E 61 (Terst - Rijeka)

A 1/A 6 (Záhřeb - Rijeka)


Slovinsko

A 2 (tunel Karawanky - Lublaň)

A 1 (Lublaň - Koper)

A 2 (Lublaň - Záhřeb)

průtah Spielfeld (A) - Maribor (SLO) - Macelj (HR)


Česko

D1 Praha - Brno

Brno - Vídeň

Č. Buděj. - Linec

 

Německo

Okruh kolem Mnichova

Mnichov -Salcburk

Mnichov - Innsbruck
Čtěte také:

Další rady na letní cestování zde


 
Čtěte dále na téma:

Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

5.6.2023 2:27:40
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku