Domů > Cestování

Tip na dovolenou: namísto jízdního kola naložte do auta koloběžku


velikost textu:
     
3.července 2014 00:00
 
Rádi jezdíte na kole, ale na dovolenou ho s sebou nevezete, protože se už do auta nevejde a na střeše je stovky kilometrů daleko vozit nechcete? Skládací koloběžka není na místo náročná a na kvalitním stroji můžete vyrážet na výlety anebo po rozlehlém kempu pro ranní pečivo.

Petr Buček
Rozkládací koloběžka Tiny zabere v autě málo místa 

Převážení kola autem není jen tak. Potřebujete drahé nosiče na střechu, na tažné zařízení anebo částečně odstrojený bicykl naložíte do kufru s pomocí složení některého ze sedadel.

Server AutemBezpečně.cz vyzkoušel koloběžku na desetidenní dovolené. Po jednoduchém rozložení se vešla na dno kufru auta, kde zabrala jen málo místa. Její převážení je bezproblémové a bezpečné. 

To se nedá v každé situaci říct o transportu jízdních kol. Malá, rozkládací koloběžka je ve srovnání s robustnějším bicyklem ve výhodě.

Do kufru Renaultu Grand Scénic i do Škody Octavia se koloběžka vešla mezi sedadla a zadní hranu kufru


Nešlo přitom o koloběžku, jak ji většina zná z dětství nebo o lehké a malé odrážedlo, která před pár lety zažívala velký boom ve městech. Naopak. 

Testovaná koloběžka Tiny je propracovaným strojem vhodným i na dlouhé vyjížďky, hodí se však také k rychlému přemístění na krátkou vzdálenost. A je tu ještě jedno velké plus ve srovnání s jízdním kolem – je univerzální a mohou na ní jezdit dospělí i děti.

S koloběžkou na dovolenou na Elbu

Ačkoliv rádi jezdíme na kole, na dovolenou na italský ostrov je nebereme. Převážet kvarteto bicyklů je příliš náročné, jedeme k moři a po ostrově budeme cestovat autem.

Koloběžku však balíme do kufru jako první, rozložená Tiny se do něj pohodlně vejde. Stačí povolit dva rychloupínáky a zlomí se rám a vytočí se řídítka. Z koloběžky je pěkná placka. Zavazadla pěkně vyplní prostor okolo ní a lehčí kusy také na ni.

Pobřeží Elby lemují kopcovité silnice, lze je však zvládnout i na koloběžce


Italská Elba je rájem silničních cyklistů. Silnice na tomto nevelkém kopcovitém ostrově nejsou téměř nikdy rovné. Stoupání pravidelně střídá klesání a naopak.

Když se po ránu, kdy ještě teploty nestoupají nepříjemně vysoko, vydám na projížďku po pobřežních silnicích, budím rozruch. Cyklisté jsou podle oblečení k nerozeznání od účastníků velkých cyklistických závodů, kolegu na koloběžce většinou zdraví, někdy se diví.

Divím se i já, jak příjemně je možné na koloběžce jezdit. Rychle si zvykám na pravidelnou výměnu odrazových noh, zvládám i stoupání a 10 kilometrů uplyne jako nic. Kvalitní brzdy přijdou ke slovu při dlouhých sjezdech, nízká konstrukce koloběžky nijak nezatěžuje kyčle či jiné části těla.

Koloběžka Tiny je univerzální - hodí se dospělými i dětem


Při večerní návštěvě sousedního města Rio Marina se o koloběžku hlásí děti. Sedmiletým capartům se jen sníží řidítka a rychle se s tímto strojem budícím pozornost sžívají.

Ne všechny však koloběžka v podvečerním ostrovním městě překvapuje. Jiná česká rodina má radost, že není jediná, která vyrazila na dovolenou na Elbu s koloběžkami. „Teď tady jel někdo na koloběžce. A jsou to taky Češi,“ hlásí nadšeně tatínek rodince.

Petr Buček

Koloběžku Tiny půjčil k vyzkoušení portál ŽivotemBezpečně.cz.  


Čtěte také:

Test nosičů kol na střechu a na tažné zařízení ovládly produkty ThuleDiskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

8.12.2023 10:36:35
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku