Domů > Cestování

Dva výstražné trojúhelníky a náhradní dioptrické brýle patří do povinné výbavy auta ve Španělsku


velikost textu:
     
11.července 2016 00:24
 
Do Španělska k moři se autem dostanete za dvacet hodin a projedete Německem a Francií. V každém státě platí jiná dopravní pravidla, liší se povinná výbava auta a denní svícení. Věděli jste, že ve Francii musíte mít při policejní kontrole k dispozici alkohol tester a že si ve Španělsku nesmíte za jízdy pustit žádné video? Před cestou se dobře připravte a přečtěte si, co musíte při silniční kontrole v daném státě splnit, abyste nedostali pokutu.

Shutterstock/123RF

Rychlostní limity ve Španělsku, Francii a Německu      

Ve Španělsku na dálnici platí rychlostní limity pro automobily do 120 km/h, pro automobily s přívěsem do 90 km/h a pro autobusy do 100 km/h. Mimo dálnici mohou jet automobily až 90 km/h, s přívěsem pouhých 70 km/h. Na rychlostní komunikaci je limit 100 km/h pro auta a pro automobily s přívěsem 80 km/h. Autobusy mohou jet na silnicích maximálně 80 km/h a na rychlostních komunikacích 90 km/h. V obcích dodržujte 50 km/h.

Ve Francii platí na dálnici rychlostní limit 130 km/h pro řidiče s praxí. Pokud prší, snižuje se na 110 km/h a stejná rychlost platí pro řidiče se zkušenostmi za volantem pod dva roky a na dálničním obchvatu. Pro autobusy je stanoveno omezení na 100 km/h. Při snížené viditelnosti pod 50 metrů klesá maximální rychlost na 50 km/h na všech typech komunikací. Okruh kolem Paříže je limitován 80 km/h. Na silnici platí limit 90 km/h pro zkušené řidiče, za deště 80 km/h. Řidiči s praxí kratší než dva roky mohou jet na silnici 80 km/h a na dálničním obchvatu 100 km/h. Pro autobusy platí rychlostní limit 90 km/h. V obci platí limit 50 km/h.

Německu počítejte s maximální rychlostí 130 km/h na dálnici, automobil s přívěsem smí jet 80 km/h, autobus 100 km/h. Pokud je viditelnost horší než 50 metrů, klesá maximální povolená rychlost na 50 km/h na všech typech komunikací. Automobily na silnicích mohou zrychlit až na 100 km/h, automobily s přívěsem na 80 km/h, stejně jako autobusy. Povolená rychlost ve městech a obcích je do 50 km/h.

Alkohol za volantem je v omezené míře tolerován

Ve Španělku omezení alkoholu za volantem platí pro řidiče do dvouleté praxe a profesionální řidiče na 0,3 promile. Pro řidiče s praxí je stanovena tolerance na 0,5 promile. Ve Francii smí mít řidiči a začínající řidiči 0,5 promile alkoholu v krvi, profesionální řidiči 0,2 promile. Němečtí policisté akceptují 0,5 promile zkušeným řidičům a naopak netolerují alkohol u osob mladších 21 let a u řidičů se zkušenostmi do dvou let.

Do povinné výbavy přibalte dva výstražné trojúhelníky

Ve Španělsku nejsou povinné zimní pneumatiky, lékárnička a hasicí přístroj, zato musíte mít dva výstražné trojúhelníky a reflexní vestu. Každý stát má na motoristy odlišné požadavky, proto se na cestu dobře vybavte, abyste splnili nároky všech států, kterými budete projíždět. Měli byste mít v autě autolékárničku v hygienickém obalu, reflexní vestu, výstražný trojúhelník, rezervní kolo a klíč, náhradní pojistky a žárovky, soupravu na opravu pneumatik. Výbavu doplňte o startovací kabely, svítilnu, měřič tlaku vzduchu v pneumatikách, pracovní rukavice, tažné lano s oky a červeným praporkem, a pokud vám zavazadlový prostor dovolí, přidejte i práškový hasicí přístroj. Při cestování nezapomeňte na destilovanou vodu. Před cestou si vytiskněte formulář o dopravní nehodě a vezměte si sebou zelenou kartu ve dvou vyhotoveních – jeden originál a druhý duplikát. Do auta přidejte teplou deku a hadr.

Pozor na denní svícení ve Francii

Země se liší i v povinném denním svícení. V Německu svítíte jen za špatné viditelnosti. Ve Francii je denní svícení povinné všude, ve Španělsku svítit nemusíte.

Vysoké pokuty za rychlou jízdu motivují řidiče dodržovat silniční pravidla

Při průjezdu Francií musíte mít ve vozidle tester na alkohol. Děti do 10 let nesmí sedět na předním sedadle. Při řízení nepoužívejte sluchátka na poslech hudby a ani handsfree sadu.

Ve Španělsku jsou zakázány jakékoli obrazovky, televize a DVD přehrávače v automobilu. Povoleno je pouze GPS. Pokud nosíte dioptrické brýle nebo čočky, musíte mít s sebou ještě jedny náhradní. 
Při cestě dbejte dopravních předpisů, jelikož policisté ukládají pokuty ihned, pokud překročíte povolený rychlostní limit. Na místě vám může španělský policista uložit pokutu ve výši 302 eur a při průjezdem Francií můžete dostat dokonce až 375 eur.


Sto kilometrů dálnic za 250 Kč

Ve Francii stojí 100 kilometrů dálnic kolem 9 eur a platí se v mýtných branách. Podobnou sumu očekávejte i ve Španělsku. V Německu měly platit od ledna 2016 dálniční poplatky, které by se odvíjely dle ekologické třídy vozu. Poplatek na 10 dní měl být stanoven od 5 do 15 eur. Avšak díky Evropské komisi se návrh zákona nestihl projednat, a proto řidiči osobních automobilů jezdí na německých dálnicích zdarma i v roce 2016.

Projeďte celé Španělsko křížem krážem

Na severu Španělska turisté vyhledávají pobřeží Costa Brava, na kterém naleznete krásné moře, hotely a aquaparky. Nedaleko od něj leží město Barcelona a klášter Montserrat. Na jihu Španělska se vydejte do Andalusie. Neopomeňte návštěvu historického města Granada s palácem Alhambra, zajeďte se podívat do města Córdoba, Cádiz a Málaga. Výzvou pro každého cestovatele je projet celé Španělsko autem. Na takovou dovolenou budete potřebovat přibližně tři týdny, ne-li déle. Ubytování hledejte na cestovních portálech. Za výhodné ceny budete ubytováni v kvalitních hotelech. Sledujte také last minute zájezdy do Španělska. S nabídkami ušetříte nejméně 40 procent z původní ceny.



Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

30.9.2023 9:08:44
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku