Domů > Cestování

Spěch se na italských silnicích nevyplácí. Pokuty za rychlou jízdu jsou enormně vysoké


velikost textu:
     
1.srpna 2016 00:51
 
Do Itálie se dostanete nejlépe přes Německo směrem na Mnichov a poté se vydáte na rakouský Salzburg. Při troše štěstí se budete do dvanácti hodin od výjezdu koupat na severu Itálie v moři. V opačném případě vás zpomalí zácpa na silnici. Nikdy nepřekračujte maximální povolenou rychlost, mohli byste na pokutách zaplatit víc, než kdybyste letěli první třídou v letadle.

Shutterstock/123RF

Na dálnici jeďte maximálně 130 kilometrů za hodinu

Itálii platí rychlostní limit na dálnici do 130 km/h. V případě snížené viditelnosti pod 100 metrů zpomalte na všech typech komunikace na 50 km/h. Autobusy mohou jet na dálnici maximálně 100 km/h. Pokud vlastníte řidičský průkaz kratší dobu než tři roky, jste omezeni na 100 km/h. Karavan nebo automobil s přívěsem musí jet maximálně 80 km/h. Na silnici mimo obec se limity pohybují na 90 km/hod a na hlavní silnici na 110 km/h, s přívěsem pouze 70 km/h. V obci dodržujte 50 km/h.

Rychlostní limity na dálnici v Rakousku jsou maximálně 130 km/h, automobily s přívěsem mají omezení do 80 km/h. Mezi 22:00 až 5:00 platí 110 km/h. Rychlostní limit 100 km/h se dodržuje na silnicích mimo obec, v obci 50 km/h. V Grazu platí omezení do 30 km/h.

Německu očekávejte doporučenou rychlost na dálnici do 130 km/h, automobily s přívěsem 80 km/h, autobusy 100 km/h. Na silnicích platí omezení do 100 km/h, automobily s přívěsem a autobusy smí jet maximálně 80 km/h. V obcích platí rychlost do 50 km/h, stejně jako za snížené viditelnosti pod 50 metrů.

U nezkušených řidičů není tolerováno ani zbytkové množství alkoholu v krvi

V Itálii je alkohol v krvi povolen do 0,5 promile pro zkušené řidiče. U osob mladších 21 let a řidičů, kteří vlastní řidičský průkaz kratší dobu než tři roky není alkohol tolerován, stejně jako není v žádném případě povolen u řidičů autobusu a profesionálů.

V Rakousku není alkohol povolen osobám, které vlastní řidičský průkaz kratší dobu než dva roky a desetina promile může být naměřena profesionálním řidičům. Pro ostatní platí 0,5 promile. V Německu se toleruje alkohol do 0,5 promile, však pro osoby pod 21 let a řidiče s praxí pod 2 roky je tolerance nulová.

Při průjezdu Rakouskem musíte mít lékárničku vsunutou do hygienického obalu

V zimě musíte mít v Itálii povinně zimní pneumatiky a na vybraných úsecích také nezapomeňte na použití sněhových řetězů. Ve výbavě nesmí chybět reflexní vesta a výstražný trojúhelník. Autolékárničku mít v kufru nemusíte a povinný není ani hasičský přístroj. Reflexní vestu si oblečete, pokud vystupujete z vozidla při mimořádné události.

V Rakousku policisté vyžadují vsunout lékárničku do hygienického obalu, přes který se nedostanou nečistoty. Ve výbavě auta je samozřejmostí výstražný trojúhelník, reflexní vesta a autolékárnička.

V Německu není povinná reflexní vesta a ani hasicí přístroj. Každý řidič musí vlastnit výstražný trojúhelník, autolékárničku a zimní pneumatiky.

Jezděte více než předpisově. Italští policisté jsou v udělování pokut nekompromisní.

V Itálii je pokuta v případě, že překročíte povolený limit alkoholu v krvi, vysoká a policista může řidiči na místě uložit mezi 328 až 1376 eury. Řidiči hrozí při zvýšeném množství alkoholu v krvi také odebrání řidičského průkazu na 15 dní nebo měsíční vězení. V případě, že neuhradíte celou vyměřenou částku pokuty, policisté vám mohou zabavit vozidlo.

Při překročení rychlostního limitu do 10 km/h vám policisté vyměří pokutu mezi 48 – 168 eury, mezi 10 – 40 km/h je částka 168 – 674 eur, za 40 – 60 km/h zaplatíte 527 – 2108 eur a zároveň vám mohou policisté odebrat řidičský průkaz na rok. Nad 60 km/h vám vyměří silniční kontrola 821 – 3287 eur a odebere vám na rok řidičský průkaz.

Za jízdu na dálnici platíte dle najetých kilometrů

Dálnice jsou na celé italské pevnině zpoplatněny a poplatky se hradí při výjezdu z dálnice v mýtné bráně. Za 100 kilometrů jízdy uhradíte přibližně 5,5 eur. Dále jsou účtovány průjezdy vyhledávaných tunelů, zejména na hranicích. Například cesta z Milána do Říma vás bude stát 38 eur, z Turína do Říma 52 eur a z Říma do Neapole 15 eur. Pokud chcete projet celou Itálii a vydáte se kupříkladu z Bolzana do Bari, zaplatíte za dálnici 64 eur.

Při průjezdem Rakouska si pořiďte dálniční známku na deset dní za 8,8 eur nebo na dva měsíce za 25,7 eur. Navíc zaplatíte za vybrané části dálnic A9, A10, A11, A13 a A16. V Německu jsou dálnice pro osobní automobily zdarma.

Nezapomeňte na světla

V Rakousku a Německu není povinné svítit přes den, pouze za snížené viditelnosti musíte zapnout mlhovky. V Itálii je naopak povinné celoroční svícení.

Každý kraj Itálie je jiný. Procestujte jich více najednou.

Za krásnými čistými plážemi se vydejte do Kalábrie a Kampánie. Na severu Itálie jsou oblíbenými destinacemi Rimini, Rosolina Mare nebo Bibione Lido del Sole. Region Toskánsko návštěvníkům nabízí řadu historických památek, například šikmou věž v Pise. Nevynechte ani hlavní město Řím, které bylo založeno 752 let př.n.l. Ubytování seženete snadno. Na cestovních portálech najdete cenově výhodné ubytování v pěkných hotelech. Pokud chcete ušetřit, sledujte nabídky last minute zájezdů do Itálie.

Jak se dostat z Prahy do italského Rimini

1. Méně nákladná cesta

Z hraničního přechodu Rozvadov se vydejte po silnici E50 a dále po A6/E50. Pokračujte na Mnichov po silnici A93 a objeďte město po A99 a vydejte se na A8 směrem na Rosenheim a Salzburg. Najeďte na A93 a sledujte ukazatel na Brenner. Držte se na dálnici A13, sjeďte na E45 a na A1/E35/E45 se vydáte směrem na Bologna-Roma/Modena a budete dále pokračovat po E45 až do Rimini.

TIP: Pokud se budete chtít vyhnout placenému úseku za Brennerský průsmyk, zamiřte na neplacenou silnici situovanou přímo pod dálničním mostem. Stejně tak můžete objet placené dálnice v Rakousku.

2. Zpoplatněné úseky

Z jižních Čech se na hranicích s Rakouskem vydáte po silnici B310 směrem na Linz. Po průjezdu městem zamíříte na Salzburg a následně po A10 na Spittal an der Drau a odtud na hraniční přechod s Itálií nejprve po silnici 100 a následně po A2. Od přechodu sledujte silnici SS13 směrem na Gemona a Udine, kde se napojíte na A23 a pojedete po ní až do Palmanovy. Odtud po E70 až do města Padova, po A13 do města Bologna a zde se napojíte na A45, která vede do Rimini.

Co je dobré vědět

● Benzín je v Itálii drahý, a proto natankujte plnou nádrž už v Rakousku, nejlépe v nějakém velkém městě. Konkurence mezi benzínovými stanicemi je velká a ceny příznivé.

● Itálie má 2500 kilometrů dálnic a 40 procent z nich vlastní kamerový systém, který kontroluje překročení povolené rychlosti vozidel. Řidiči jsou o umístění kamer informováni cedulí „měřený úsek“. Značka není výrazná, ale při troše štěstí ji nepřehlédnete.

● Při rychlé jízdě vám mohou policisté odebrat řidičský průkaz až na tři měsíce.

● Pokuty jsou během noci vždy vyšší než ve dne.Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

30.9.2023 7:38:06
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku