Domů > Cestování

Ve kterých zemích je nutné mít dálniční známku, a kde vybírají u mýtných bran?


velikost textu:
     
15.března 2018 14:30
 

Mapa evropských států ukazuje různý přístup k poplatkům za jízdu po dálnici.


ÖAMTC
Žlutě vyznačené státy vybírají u mýtnic, v zelených se řidiči neobejdou bez vylepené viněty 

Každá evropská země si řeší výběr poplatků za jízdu po dálnici po svém. Jak vyplývá z mapky rakouského autoklubu ÖAMTC, převažují země, které na dálnic umísťují mýtné brány s pokladnami. 

Řidiči na těchto mýtnicích platí za přesný počet ujetých kilometrů. U vjezdu na dálnici si vyzvednou lístek a při sjíždění zaplatí.

O něco méně zemí vybírá dálniční poplatky formou ročního nebo kratšího předplatného. Dálniční nálepky znají šoféři jezdící nejen po Česku, ale také v Rakousku či Švýcarsku. Na Slovensku funguje elektronická evidence poplatků, na auto se nevylepuje nálepka. 

Platba za slovenské dálnice je evidovaná na úřadu a přiřazená k registrační značce vozu. Zaplatit je možné na internetu nebo při vjezdu na Slovensko.

Zdroj: ÖAMTC

Poznámka: Žlutě označené státy vybírají dálniční poplatky u mýtných bran. V zelených zemích se platí formou dálniční známky na určité období. Šedě vyznačené státy za jízdu po dálnici nežádají žádnou platbu. Země s hvězdičkou mají poplatky za průjezdy některými tunely nebo přejezdy vybraných mostů či horských průsmyků.

(red)Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

30.9.2023 8:09:44
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku