Domů > Reklamní články

Víte, jak se vyvíjela cena povinného ručení?


velikost textu:
     
3.září 2020 16:43
 
S vlastnictvím auta nutně přichází i povinnost sjednání povinného ručení. Zadarmo to ovšem není a ročně vás může stát i pár tisíc korun. Co všechno ovlivňuje cenu povinného ručení a jaká je dnes v porovnaní s předchozími léty?

Unsplash.com

Povinné ručení je zákonné pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. To znamená, že ho musí mít uzavřené každý majitel auta, ale třeba i motorky. V praxi to funguje tak, že z pojistného plnění se vyplatí škody, které jste způsobili třetím osobám v důsledku své jízdy (škodu na vašem autě pak řeší havarijní pojištění). Avšak to, že pojištění musíte mít ze zákona, jinak si koledujete o pokutu, a navíc vyplacení všech škod z vlastních prostředků, neznamená, že je zadarmo. Pojistné platíte ročně (případně dle stanoveného intervalu čtvrtletně nebo měsíčně) v řádu několika tisíc korun.

Cena povinného ručení dnes

Cena povinného ručení, resp. výše pojistného, není jednotná a stanovuje se individuálně podle různých parametrů. K těm hlavním patří technický stav vozidla a jeho parametry a pak také osobní profil řidiče.

Proč pojišťovna posuzuje i řidiče?

Pro stanovení ceny je profil řidiče, nebo lépe řečeno majitele vozidla, důležitý zejména z hlediska určení, zda spadá do rizikové skupiny řidičů. To znamená, že hraje roli to, jak vysoká je pravděpodobnost, že způsobí nehodu – do této kategorie patří zejména mladí lidé do věku 30 let, ale také starší 60 let. Při určení výše pojistného se přihlíží také k tomu, kde bydlíte (kde máte přihlášené auto), rovněž kvůli riziku nehodovosti – v Praze je riziko nehody mnohem vyšší než někde na vesnici, třeba na Vysočině. Proto bude mít řidič z Prahy vyšší pojistné než ten z Vysočiny. A v neposlední řadě se pojišťovna dívá i na vaši nehodovou historii – podle toho, kolik jste získali bonusů, se cena pojištění snižuje, a naopak, pokud jste často bourali, cena půjde nahoru.

Cena podle objemu motoru

Z hlediska technických parametrů vozu je jednou z nejdůležitějších informací objem motoru – čím menší objem, tím nižší cena. Za auto s objemem motoru do 1 000 litrů zaplatíte běžně kolek 1 600 korun, cena se postupně zvyšuje a auto s objemem nad 2 500 litrů, bude představovat povinné ručení až 7 000 korun. Přesná cena pak, kromě výše zmíněného profilu řidiče, se odvíjí například i od stáří auta, značky, modelu a technického stavu.

Kolik zaplatíte dnes v porovnání s minulými léty

Cena povinného ručení se rok od roku zvyšuje. Proč? Zvyšuje se i počet škod způsobených na cestách, a ty jsou často finančně velmi náročné jak pro pojistníka, tak pro servisy. Drahé a kvalitní systémy v autech, spousta elektroniky a další vychytávky vedou k tomu, že ceny za náhradní díly jsou stále vyšší, a tím i narůstají náklady na opravu auta.

Průměrné náklady na úhradu škod vzrostly od roku 2015 o více než 7 %. A zvyšující se trend se v příštích letech pravděpodobně nezmění. Dnes se ceny pojistného za povinné ručení pohybují průměrně kolem 6 až 8 000 korun, může to ale být i mnohem víc. Historicky nejnižší pojistné jsme v ČR zaznamenali v roce 2013, ovšem v dalších letech postupně došlo k několika změnám, které vedly k nárůstu – na ten měla vliv zejména zrušení limitů na náhradu škod na zdraví, zrušení povinných příspěvků do garančního fondu a přidání počtu najetých kilometrů do výpočtu výše pojistného.
Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

31.5.2023 18:45:31
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku