Po městě nebo k moři? Která navigace v mobilu je nespolehlivější?
.jpg)
Navigace v mobilu
Ať už se chystáte k příbuzným na Moravu nebo na dovolenou do Chorvatska, spolehlivá navigace vám ušetří mnoho starostí. Jediné, co potřebujete, je váš smartphone a v některých případech i připojení k internetu. Které aplikace vás pohodlně a bez nehod dovedou do cílového místa?
On-line vs. off-line
Mapové aplikace lze jednoduše rozdělit do dvou základních skupin podle toho, zda ke své funkci vyžadují připojení k internetu. Zatímco off-line aplikace máte uložené přímo v paměti mobilu a při jejich používání v zahraničí nečerpáte data, on-line navigace bude vždy mnohem aktuálnější a snáze se díky ní vyhnete kolonám nebo vás upozorní na objížďku. Pojďme se podívat na čtyři nejznámější mobilní aplikace dostupné pro iPhony i mobily s Androidem.
Google Maps – nejaktuálnější informace víte jako první
Nejrozšířenější mapová aplikace je zdarma k dispozici jak pro Android, tak iOS. Poskytuje vám aktuální informace o dopravě, uzavírkách, objížďkách a varuje vás před hrozící kolonou. Google Maps vám nabídnou hned několik možných tras, z nichž si můžete vybrat například tu nejrychlejší, nebo tu nejvíce ekonomickou. Přidat můžete samozřejmě také průjezdní místa. Při spuštění navigace získáte představu o předpokládané době jízdy a času příjezdu. Drobnou nevýhodou je, že vám aplikace neukazuje rychlostní limity a neupozorňuje vás na rychlostní radary. Fungovat zvládne i v off-line režimu, který je ale podstatně omezenější.
Waze – ideální do města
Aplikace, která funguje výhradně v on-line režimu, se v České republice těší poměrně velké popularitě, od čehož se odvíjí její kvalita. Informace, které vám Waze předává, jsou totiž z velké míry dodávány přímo od uživatelů aplikace – čím větší komunita uživatelů, tím aktuálnější informace o dopravě vám Waze poskytne. Skvěle se hodí především při jízdách městem, jelikož vás dokáže spolehlivě provést bočními uličkami a vyhnout se tak dopravní zácpě. Na rozdíl od Google Maps vás upozorní také na rychlostní limity, úsekové měření, policejní hlídky nebo výmoly.
TomTom – na dovolenou bez obav
TomTom přišel na trh s aplikací, se kterou pro vás bude cesta k moři doslova hračka. Ačkoliv se jedná o placenou aplikaci, výměnou za roční nebo měsíční poplatek získáte plně funkční off-line navigaci. Oceníte ji zejména v zemích, kde by vás připojení k internetu buď vyšlo draho, nebo je příliš nestabilní či zcela nedostupné. TomTom umožňuje stáhnout si do smartphonu mapu konkrétního státu nebo dokonce jeho určité části a ušetřit si tak místo v paměti mobilu.
Mapy.cz – Česko zná jak své boty
Zmínit se musíme také o ryze české aplikaci, která se snaží držet krok s těmi světovými. A nutno říct, že má co nabídnout. Stejně jako v případě Google Maps si i v aplikaci Mapy můžete zvolit výchozí a cílové místo, do kterého potřebujete navigovat. Problém nepředstavuje ani přidání vícera průjezdních bodů. S čím si ale Mapy neporadí, je aktuální dopravní situace – bohužel se nedozvíte, že před vámi došlo k autonehodě, která silnici uzavřela, a měli byste proto zvolit objížďku. Na druhou stranu se na Mapy můžete spolehnout v tom, že vás dovedou až na konkrétní adresu, a to klidně v zapadlém lese daleko od civilizace. Přidanou hodnotou jsou také turistické mapy, podle kterých si jednoduše naplánujete pěší výlet nebo výlet na kolech či kolečkových bruslích. Po stažení fungují plnohodnotně i v off-line režimu.
Vyměňte svou dosluhující navigaci za mapovou aplikaci, kterou si jednoduše stáhnete do svého iPhonu nebo jiného smartphonu. Pokud uvažujete o aplikaci fungující v off-line režimu, budete potřebovat mobilní telefon s dostatečnou kapacitou úložiště.