Nákup auta – přepis vozidla je nyní jednodušší

Prodávající si musí pohlídat včasné přepsání
Přepis vozidla na nového majitele probíhá na registru vozidel (jakýkoliv úřad obce s rozšířenou působností, v Praze magistrát). Ideálně byste se tedy s kupujícím měli domluvit na oficiálním předání vozu ve všední den ráno, abyste rovnou společně mohli zajít na úřad. S sebou nezapomeňte vzít:
- přihlášku k registraci vozidla do registru silničních vozidel,
- podepsanou kupní smlouvu,
- velký a malý technický průkaz,
- občanské průkazy,
- protokol o evidenční kontrole
- a zelenou kartu.
Obě strany se mohou vzájemně zastoupit na základě ověřené plné moci (na úřad můžete s plnou mocí poslat i někoho z rodiny nebo známého). Myslete také na to, že protokol o evidenční kontrole nesmí být starší než 30 dnů. Prodávající by také měl odhlásit povinné ručení vozidla, potřebuje k tomu kopii technického průkazu. Vozidlo se musí registrovat na nového majitele do 10 dnů od prodeje a odhlášení z evidence vozidel – jinak se prodávající vystavuje riziku až 50 000 Kč pokuty.
Při první jízdě musí mít kupující sjednané povinné ručení
Kupující by neměl zapomínat na sjednání povinného ručení ještě před první jízdou – pojistnou smlouvu lze zařídit během převodu. Při nákupu ojetého auta musí před sjednáním pojistné smlouvy vozidlo absolvovat evidenční prohlídku. Tu může vyřešit jak prodávající, tak kupující.
Na úřad by nový majitel měl donést originály:
- zelené karty,
- technického průkazu,
- dokladu o absolvování STK,
- přihlášku k registraci vozidla,
- občanský průkaz
- a průkaz ZTP, pokud jej vlastní.
Při společné návštěvě úřadu lze automobil přepsat za jediný den. Pokud však prodávajícího a kupujícího dělí velká vzdálenost nebo jiné překážky, mohou si potřebné dokumenty přeposlat nebo využít plné moci – pak byrokracii zvládne vyřídit jen jedna strana.