Domů > Reklamní články

Dopravní nehoda – 7 kroků, jak postupovat


velikost textu:
     
22.června 2021 14:46
 
I když jde o malý „ťukanec“, může být dopravní nehoda velmi stresovou situací. Větší havárie či zraněné osoby pak míru nervozity ještě zvyšují. Víte, jak v takové situaci postupovat a jaké máte zákonné povinnosti?

Dominika Kwiatkowska, Pexels

Povinné ručení a havarijní pojištění kryjí jiné situace


V případě nehody, při které si sami způsobíte škodu na vlastním autě, dostanete od pojišťovny plnění z havarijního pojištění. Pokud jste účastníkem havárie, kterou způsobil někdo jiný, zaplatí vám viníkova pojišťovna náhradu škody na autě i újmu na vašem zdraví z jeho povinného ručení. To je na rozdíl od havarijního pojištění povinné.


TIP: Víte, že si musíte sjednat i povinné ručení na přívěsný vozík? Vozík sice nemá motor, ale je označen registrační značkou, má vystaven technický průkaz a je přihlášen do registru vozidel, takže se na něj vztahuje zákonná povinnost povinného ručení.


Jak postupovat po dopravní nehodě


V první řadě myslete na svou bezpečnost, zdraví ostatních účastníků a upozornění projíždějících vozů.

  1. Zastavte vozidlo, oblékněte si reflexní vestu a několik desítek metrů za auto umístěte výstražný trojúhelník.
  2. Jestliže byl někdo zraněn, musíte mu ze zákona poskytnout první pomoc a zavolat 155.
  3. Pokud není nikdo zraněn a škoda vznikla jen na vozidlech účastníků, a to do maximální výše 100 000 Kč, nemusíte volat policii. Sepište se všemi účastníky Záznam o dopravní nehodě. S jeho vyplněním vám může po telefonu pomoci asistenční služba.
  4. Jestliže došlo ke zranění či usmrcení osoby, škodě nad 100 000 Kč, k poškození majetku nezúčastněné třetí osoby nebo komunikace, příp. pokud nejste schopni zajistit opětovnou plynulost provozu či se nedokážete s účastníky dohodnout, zavolejte Policii ČR (158).
  5. Při čekání na policii nepijte alkohol a neužívejte návykové látky. Pro potřeby pojišťovny si můžete vyfotit místo nehody, nejlépe hned z několika úhlů. Vyplatí se si zapsat RZ, VIN kódy, model zúčastněných vozidel a údaje o řidičích. Důležitá je platnost zelené karty a pojistitel vozidla. Pokud byli u nehody svědci, požádejte je o kontakt. Není-li viníkovo auto pojištěné nebo vám dotyčný nechce sdělit své údaje, můžete se později obrátit na Českou kancelář pojistitelů, která vám pomůže nárok vymáhat.
  6. Jestliže je auto nepojízdné, zavolejte na asistenční linku své pojišťovny. Odtažení viníkova vozidla se hradí z jeho povinného ručení, stejně jako odtah vozidla nezaviněně nabouraného účastníka.
  7. Záznam o dopravní nehodě nebo dokumenty od policie byste měli odevzdat pojišťovně co nejdříve, ideálně elektronicky. Urychlíte tak komunikaci i vyplacení pojistného plnění.

Dopravní nehoda není nikdy nic příjemného, myslete však hlavně na zdraví a bezpečnost všech zúčastněných. Pomačkané plechy sice zamrzí, ale ve skutečnosti nejsou tak důležité.



Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

26.3.2023 17:09:06
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku