Domů > Reklamní články

Na co si dát pozor při cestě do Chorvatska? Přečtěte si užitečné tipy


velikost textu:
     
30.září 2021 14:35
 
Do Chorvatska na dovolenou míří každoročně stovky tisíc Čechů. Chcete se sem vydat i vy? Přečtěte si, na co si dát při cestě do pozor, kudy jet a co nezapomenout doma.

Unsplash.com, Tom Wheatley

Dovolená v Chorvatsku autem je největší letní klasikou. Chorvatsko je totiž nejbližší možností moře, do nejseverněji položeného regionu Istrie to jde stihnout i za 9 hodin jízdy. Najdete tu oblíbená letoviska jako je Poreč, Rovinj nebo poklidnější Novigrad. Cesta se ale může nepříjemně protáhnout kvůli kolonám nebo pasovým kontrolám.

Jak se těmto nepříjemnostem co nejlépe vyhnout?

1) Promyslete si, kdy vyrazíte. Není nejlepším nápadem zvolit konec června nebo začátek července, kdy v Česku a na Slovensku začínají prázdniny. Také ideálně vyberte jiný den odjezdu než o víkendu. Kolony se tvoří zejména v pátek a sobotu, kdy začínají a končí pobytové turnusy. Pokud máte možnost, vyrazte v úterý, které je naopak nejméně frekventované.

2) Jakou trasou? Existují tři hlavní:

●       Trasa Brno – Vídeň – Graz – Maribor, která se vyhne zpoplatněným tunelům v Rakousku, ale vede přes nevyzpytatelnou D1.

●       Trasa České Budějovice – Linec – Graz – Maribor, kde se vyhnete D1, ale ne tunelům v Rakousku.

●       Trasa České Budějovice – Salzburg – Villach – Lublaň, která je ideální, pokud míříte právě na Istrijský poloostrov.

3) Vzhledem k epidemiologické situaci probíhají na hranicích Chorvatska opět standardní hraniční kontroly, kde budete muset prokázat bezinfekčnost. Před cestou sledujte stránky ministerstva zahraničí, abyste si stihli zařídit veškeré dokumenty včas, a to i pro průjezdové země (Rakousko, Slovinsko). Také si s předstihem nezapomeňte vyplnit příjezdové formuláře. Pokud tak neučiníte, budete se jejich vyplňováním na hranicích zbytečně zdržovat.

4) Hraniční kontrolu také urychlíte tím, že se s autem zařadíte do pruhů EU, EEA, CH, který je vyhrazen pro vozidla ze Schengenu a kontroly zde probíhají rychleji.

5) Pozor si dejte na možné „ilegální přechody“. Jde o několik míst, kde lze mezi Chorvatskem a Slovinskem přejet volně, ale pod pokutou až 400 eur. Jedná se o oblast nedaleko Ptuje, jeden takový průjezd je přes slovinskou vesničku Meje.

Jak je to s cenami?

Kromě Česka budete i v Rakousku a Slovinsku potřebovat dálniční známku. Pamatujte na to, že v Rakousku si ji budete kupovat na 10 dní (za 9,50 euro) a ve Slovinsku jen na týden (za 15 euro). V případě delšího pobytu musíte koupit dálniční známku měsíční (za 27,80 euro v Rakousku a za 30 euro ve Slovinsku). V Chorvatsku se potom platí dálnice formou mýtného. Cena je okolo 20–30 kun (tedy 67–102 Kč) na 100 kilometrů. Při vjezdu do placeného úseku obdržíte lístek a při výjezdu zaplatíte buď kartou, nebo v hotovosti – pouze v kunách. Placené jsou také rakouské tunely. Pokud je projedete všechny, může cena vyšplhat až k 25 eurům.

Na co si ještě dát pozor?

Rychlostní limity ve všech třech zemích jsou téměř stejné jako v Česku. V dalších předpisech ale najdete některé odlišnosti. Děti do 12 let například musí vždy sedět v autosedačce v zadní části vozu a neexistuje zde jako v Česku výškový limit 150 cm. V Rakousku platí zákaz kouření v autě, pokud v něm cestují i děti mladší 18 let. Naopak co se týče tolerance alkoholu, ta je v Rakousku, Slovinsku i Chorvatsku půl promile. Platí to však jen pro zkušené řidiče, u začátečníků do 21 let (v Chorvatsku do 24 let) není tolerován žádný alkohol.



Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

1.10.2023 21:44:23
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku