Domů > Reklamní články

Bezpečná jízda autem v zimě. Na co si dát pozor?


velikost textu:
     
3.března 2022 12:30
 
Zimní měsíce mohou řidičům přichystat spoustu nástrah. Pokud ale víte, co máte dělat, měli byste všechny rizikové situace bezpečně zvládnout. Na co si dát v zimě pozor?

https://www.pexels.com/photo/a-car-driving-uphill-11158781/

Bez zimních pneumatik na cesty nesmíte

Již v průběhu října byste měli vůz přezout na zimní pneumatiky. Používáte-li starší sadu, zkontrolujte hloubku dezénu a celkový stav pneumatiky. Neměla by být popraskaná, nikde nesmí být boule, navíc pneumatika nesmí být po expiraci. I ve chvíli, kdy máte nízký nájezd a pneumatika tedy není zcela sjetá, může být nezbytné zakoupit novou zimní sadu.

Učiňte tak včas, jinak můžete na nové pneumatiky těsně před zimou čekat zbytečně dlouho.

Zkontrolujte provozní kapaliny

Mluvíme zejména o směsi do ostřikovačů a chladicí kapalině. Obě tyto kapaliny by měly odolat hlubokým mrazům. Ostřikovače jsou nezbytné k tomu, abyste měli dobrý výhled z vozu. Zamrzlá chladicí kapalina vás pak zcela vyřadí z provozu. Jestliže jste tedy v létě ředili chladicí kapalinu destilovanou vodou, nechte si v servisu zkontrolovat, zda kapalina mrazům odolá.

Pozornost věnujte i brzdám

Na mokrých a zmrzlých vozovkách se značně prodlužuje brzdná dráha vozu. Když k tomu přičtete nefunkční brzdy, nehoda může být velice rychle na světě. Před zimou proto zkontrolujte funkčnost brzd a v případě jakýchkoliv pochybností dejte automobil do servisu.

Máte starý akumulátor?

Autobaterie má omezenou životnost. Pokud ji ve vozu máte více než deset let, je pravděpodobné, že má již sníženou kapacitu. Když k tomu přičtete mrazy, které obecně mají na baterie negativní vliv, mohlo by se stát, že vás automobil nechá „ve štychu“. U starších autobaterií tedy může být před zimou vhodné akumulátor preventivně vyměnit za nový.

Během zimy o auto náležitě pečujte

Agresivní chemické posypy vozovek sice zabrání nespočtu vážných nehod, ale řidičům zejména nových automobilů dělají i vrásky na čele. Směs soli, vody a sněhu totiž dělá neplechu na alu discích, ochranných nátěrech podvozku i na laku. Stačí drobná prasklinka v ochranném nátěru, do které sůl pronikne, a koroze je na světě.

Snažte se tedy co nejrychleji auto omýt – zejména podvozek, kola a brzdy, ale i celou karoserii. Zbavte automobil všech agresivních látek a špíny.

Přizpůsobte svou jízdu venkovním podmínkám

Když jsou teploty blízko bodu mrazu, měli by řidiči náležitým způsobem upravit styl jízdy. Dodržujte větší vzdálenost za vozidlem jedoucím před vámi. V hustém provozu a ve městech snižte rychlost. Brzdná dráha se v zimě výrazně prodlužuje – a to nemluvíme o riziku spojeném s náledím.

Svou pozornost plně věnujte řízení, nenechte se ničím rozptylovat. A jsou-li podmínky takové, že máte z cesty obavy, raději na silnici vůbec nevyjíždějte, pokud to není opravdu nezbytné.



Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

26.3.2023 17:45:09
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku