Domů > Reklamní články

Jaký je správný postup v případě dopravní nehody?


velikost textu:
     
7.března 2022 14:17
 
Dopravní nehody zejména v zimním období nejsou, bohužel, ničím ojedinělým. Stačí chvilka nepozornosti, nepřizpůsobení jízdy stavu vozovky nebo špatný stav auta. Víte, jak byste v případě nehody měli správně postupovat?

unsplash.com / pixabay.com

Pokud se stanete účastníkem dopravní nehody nebo ji způsobíte, je potřeba zachovat chladnou hlavu a dodržet správný postup.


Zabezpečte místo nehody

Jedna z prvních věcí, kterou byste měli udělat, je zabezpečit místo nehody. To znamená, že zapnete výstražná světla auta, vypnete motor, oblečete si reflexní vestu a nehodu označíte výstražným trojúhelníkem na okraji silnice tak, aby byl viditelný pro ostatní řidiče.


Zjistěte zdravotní stav účastníků

Po zajištění místa nehody zjistěte, zda je někdo zraněný a zda někdo nepotřebuje první pomoc. S lehčími zraněními, jako jsou odřeniny, si poradíte i sami, s těmi těžšími a vážnějšími už však ne. Vždy proto volejte záchranku, pokud byl při dopravní nehodě někdo zraněn. Zdravotníci vám také pomohou s první pomocí a budou s vámi na lince, dokud nepřijede záchranný tým.


Zavolejte policii

Je-li při nehodě zraněn člověk, vždy musíte zavolat také policii. Totéž udělejte i tehdy, když byl poškozen majetek třetích osob, škoda na některém poškozeném vozidle přesáhla sto tisíc korun nebo se nedokážete s účastníky shodnout na tom, kdo za nehodu nese vinu.


TIP: Dopravní nehoda není levnou záležitostí a i ty, které vypadají zdánlivě nevinně, se mohou pěkně prodražit. Mějte proto vždy vytvořenou rezervu na spořicím účtu, kterou v takovýchto případech můžete využít.

Pokud to nevyžaduje situace, například vyproštění zraněných osob, s autem do příjezdu policie nijak nemanipulujte. A vždy také nehodu zdokumentujte, nejlépe vše vyfoťte, případně vyznačte polohu vozidel barevným sprejem či křídou.


Vyplňte záznam o nehodě

I když není součástí povinné výbavy, hodí se mít v autě evropský formulář záznamu o dopravní nehodě. Do něj zaneste kontaktní údaje všech účastníků nehody, informace o vozidlech a pojišťovně všech účastníků. Také se zde zakresluje průběh nehody a poškození auta. Nakonec musejí všichni účastníci formulář podepsat, čímž stvrzují, že souhlasí s uvedenými údaji. Každý pak dostane vlastní kopii formuláře.


Nahlaste škodu pojišťovně

Na závěr už jen musíte nahlásit nehodu své pojišťovně. Pokud jste nehodu způsobili vy, jste tudíž viníkem, musíte veškeré potřebné informace poskytnout druhé straně a škodu nahlásit své pojišťovně. Pokud jste účastníkem a jste tudíž poškozeným, měli byste od viníka získat potřebné informace, abyste mohli uplatnit právo na náhradu škody u své pojišťovny. Nárok na náhradu škody se uplatňuje u viníkovy pojišťovny, tento proces si však pojišťovny už většinou vyřeší mezi sebou.Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

26.3.2023 17:58:49
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku