Domů > Reklamní články

Stop & relax – tipy jak překonat zuřivost na silnicích


velikost textu:
     
25.dubna 2015 10:47
 

Ať je vaše povaha sebeklidnější a flegmatická, jednou to prostě přijde. Nedostanete přednost, auto před vámi jede zbytečně pomalu, chodci se plouží přes cestu i mimo přechod jako šneci. Výbuch emocí za volantem však většinou přináší větší rizika pro samotné bouřliváky, než jejich úmyslné či nevědomé vyvolavatele. Jen v první polovině loňského roku policejní statistiky udávají v součtu přes 12 tisíc dopravních nehod způsobených nevhodným stylem jízdy. Právě proto je zde 7 tipů, jak se vyhnout návalům zuřivosti a předcházet tak dopravním nehodám i zdravotním komplikacím.


ÖAMTC

Společný znak – spěch

Nejčastější příčinou proč intenzivně zapojujeme emoce při cestování motorovými vozidly je časový tlak, do kterého se při nečekané situaci dostaneme. Obava, že někam dorazíme se zpožděním, nás tlačí do rychlejšího ježdění a nastane-li na cestě nějaké zdržení, ať již kvůli nehodě, stavbě či jiným řidičům, působí adrenalin jakožto zástupce hormonů uvolněných při stresu pro bojovnější chování za volantem. Snižuje se tím práh potřebný pro pudové reakce, které se vlivem evoluce přesunuly do formy nadávek, troubení nebo neopatrného až riskantního předjíždění. Řešení je nicméně až banálně jednoduché, stačí se na cestu vydat s alespoň malou časovou rezervou, která by možné zdržení dokázala vykompenzovat, případně se o aktuální dopravní situaci průběžně informovat na mobilní aplikaci vydanou a spravovanou například stránkami dopravniinfo.cz.

Chyby jsou lidské

Pokud už se do nějaké té nešťastné situace zaviněné jiným řidičem dostaneme, mějme na paměti, že nikdo nemá v úmyslu nás poškozovat. V drtivé většině se jedná o chyby z nepozornosti nebo nezkušenosti, které jsou bezpochyby součástí lidské povahy. Úmyslně se nás nikdo nesnaží poškodit, i druhá strana by totiž byla sama proti sobě a vzniklá situace by se víceméně mohla obrátit proti nim.

Atmosféra ve voze

Prostředí, ve kterém se nacházíme, přirozeně reflektuje naše pocity, náladu a skrze ně také ovlivňuje naše chování. Má-li být cestování pohodové, musí tomu tedy také odpovídat vyzařování vašeho vozu. Nepořádek a přeházené věci na palubní desce či okolo řadicí páky mohou iritovat při řízení stejně, jako špatná muzika, kterou zrovna bude hrát rádio. Čas od času se tak vyplatí udělat si ve voze pořádek a nachystat si pro případ, že se hudba nebude vašim uším zdát ideální, třeba CD s vaší oblíbenou muzikou. Nemělo by se však jednat o k agresivitě nabádající hudbu stylu tvrdého heavy metalu, která může mít právě opačný než uklidňující efekt.

Správně se naladit před cestou

Neméně důležitá je i nálada, se kterou již do auta vstupujeme. Pokud se před řízením s někým pohádáme, jistě to naší klidné šoférské duši nepřidá. Naopak je statisticky dokázáno, že hraním uklidňujících her třeba na Nintendu Wii po dobu dvaceti minut se tělo uklidní a s uvolněnými endorfiny budeme nástrahy cest brát s nadhledem. Můžeme se také příjemně odreagovat hraním mobilních her, kde třeba vyzkoušíme své štěstí a vyděláme i nějaké drobné. Oblíbené herní stránky jako například Poker Stars nabízí například vstupní bonusy i opravdové peníze. Kromě dovedností v pokeru se můžeme předvést v čerstvě vydaném Poker Stars kasinu, které představilo novou škálu dostupných her jako ruleta nebo automaty. S prožitkem jako ve Vegas v naší ruce tak jednoduše odbouráme všechen nahromaděný stress a v poklidu vyrazíme na cesty.

Úsměv a klidné dýchání

Akutní řešení neočekávané situace jistě vyžaduje určitou dávku zručnosti a zkušenosti. Nicméně čekání na červené či v zácpě u přetížené silnice nebo dopravní uzavírky příliš neovlivníme. Můžeme se tak buď rozzuřit na nepracující a postávající dělníky a počastovat je nějakou tou hanlivou narážkou, nebo se na ně naopak usmívat a klidným dýcháním vypustit z hlavy negativní emoce. Někdy má totiž úsměv mnohem větší efekt, než vzteklé troubení, křičení a bouchání do volantu.

Nedělat více věcí zároveň

Mobilu i všem dalším činnostem bychom se však měli během řízení vyhnout. Jednak rozptylují naši pozornost a proto také stojí na nejvyšší příčce v příčinách dopravních nehod, jednak se při telefonování nebo textování za jízdy můžeme zbytečně nahněvat na věci, které s cestou nemají vůbec nic společného a tím pokazit vlastní dojem nejen z poklidné jízdy, ale navíc se tak můžeme rozladit na situaci, která nás po cestování čeká, ať doma, v práci či při zábavě. Pokud již nezbytně musíte telefon používat, využijte handsfree sad jako je nabízí prestižní značka Parrot.

Chovej se, jak chceš, aby se chovali jiní

Může se totiž klidně stát, že budeme jednou na druhé straně oné situace. Ne, že by se z vás museli hned stát stavební dělníci, ale stačí mít defekt a dojezdovou rezervu, se kterou nemůžete jezdit rychle, nebo přijet do nového města a nebýt si bez navigace jistí, kudy kam. To se hned role obrací a rádi uvítáte, když ostatní účastníci silničního provozu budou ohleduplní k vám. Když už se něco podobného přihodí, nevnímejte to jako útok proti vaší osobě, ale spíše neadekvátní jednání onoho druhého nervózního řidiče. Pokud se každý bude chovat tak, jak by chtěl, aby se chovali i jiní, je alespoň malá naděje, že cestování na našich silnicích bude o něco poklidnější a bezpečnější.

Nezapomeňme, že hlavní totiž je ve zdraví dojet do cíle. Na pár minutách až tak příliš nesejde, takže nohu z plynu, ohleduplnost a otevřené oči.Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

31.5.2023 18:50:28
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku