Domů > Reklamní články

SUV, MPV nebo kombík? Jak vybrat ideální auto pro rodinu


velikost textu:
     
12.července 2016 15:11
 
Vozy SUV jsou v poslední době čím dál populárnější a díky své univerzalitě se derou do pozice oblíbených rodinných aut. S tím, jak roste nabídka SUV v autobazarech, čím dál víc SUV konkurují klasickým kombi nebo rodinným MPV. Ačkoli jsou teď SUV v módě, zbývající dvě kategorie by neměli zákazníci při výběru rodinného vozu přehlížet. Každý typ auta totiž uspokojí specifické potřeby.

Škoda

Kombi: cena, spotřeba a jízdní vlastnosti

Kombíky jsou tradiční rodinná auta, pro která mají čeští zákazníci slabost. Vždyť taková Octavia Combi je stále jednou z nejžádanějších ojetin na trhu. A zrovna Octavia může posloužit jako příklad předností této konstrukce. V relativně kompaktních rozměrech nabízí pohodlí čtveřici cestujících, na zadních sedadlech si nebudou na nedostatek prostoru stěžovat ani odrostlejší děti. A velký zavazadlový prostor s pravidelným tvarem a pojme snad nekonečné množství nákladu, navíc je tu nakládací hrana příjemně nízko, takže i těžká břemena se sem nakládají vcelku snadno.

Vozy typu kombi mají ale i další výhody. Jejich klasická konstrukce znamená, že oproti dalším vozům pro rodinné použití mají níže položené těžiště, což konstruktérům usnadňuje ladění podvozku. Ten je tak často jistější a komfortnější, nebo naopak mohou mít až vysloveně sportovní nastavení. Však Octavia RS je důkazem schopností kombíků a z toho, jak je podvozek dimenzovaný, samozřejmě těží částečně i majitelé obyčejnějších modelů. To se může hodit při jízdách, kdy zrovna není na palubě celá rodinka, mnohé kombíky dovolí nadšeným řidičům si jízdu užít. Jisté jízdní vlastnosti přispívají i k bezpečnosti.

Za pozornost stojí vozy kombi také z hlediska spotřeby paliva. Jelikož jsou nižší, mají typicky také nižší hmotnost a odpor vzduchu, než jiné typy rodinných aut. Klasické kombi tak bude v rukou téhož řidiče jezdit při stejném jízdním stylu (a shodné pohonné jednotce) za méně paliva, než obdobně velké SUV nebo MPV.

MPV: prostor, praktičnost

Auta kombi se možná jeví jako ideální rodinné vozy, ale ne vždy tomu tak opravdu je. To třeba když máte speciální požadavky na prostornost auta nebo variabilitu vnitřního uspořádání. MPV jsou jednoduše mistři praktičnosti a to snad ve všech svých velikostních provedeních. Od malých jako je třeba Opel Meriva až po velká jako Ford Galaxy nebo dokonce dodávkové modely jako Volkswagen Multivan, tato auta vynikají skvělým využitím obestavěného prostoru a variabilitou.

MPV jsou také vhodná pro velké rodiny. Už ten, kdo má dvě malé děti se nemusí do běžného kombi se vší bagáží skládat zrovna snadno. A když máte tři, u kombi budete v mnohých případech obtížně hledat model, který pojme na zadní sedadla tři dětské autosedačky. U MPV je takových modelů mnohem víc a řada typů dokonce nabízí sedm i více míst pro posádku, takže se rodina může rozrůstat ještě výrazněji.

Kromě prostoru a jeho variability (sedadla se často dají vyjímat či složit do plochy, čímž vznikne třeba postel) se posádce bude líbit i rozhled, který na palubě MPV má. Tahle auta tak nějak nepodlehla módě úzkých a malých oken a bývá z nich velmi dobrý rozhled kolem do kola. Lepší přehled má řidič, lépe se ale cítí právě i děti na zadních sedadlech. V MPV mohou skrze velká okna snáze sledovat ubíhající krajinu a tak je tu menší riziko, že se jim bude dělat za jízdy špatně. Jízdními vlastnostmi i spotřebou jsou na tom MPV o něco hůře než kombi, ale vyvažují to svou přepravní kapacitou, za o něco málo více paliva toho uvezou často o hodně víc.

SUV: styl, rozhled a třeba také pohon všech kol

Vozy typu SUV jsou v poslední době v módě. Zákazníky oslovují především svým vzhledem, svalnatá a mohutná karoserie imponuje mnohým zákazníkům a vypadá často luxusně. Celkově by se dalo zhodnotit, že SUV představují mezi rodinnými auty určitý luxus, neobvyklý nadstandard, který si ovšem může dovolit čím dál více zákazníků.

Hlavně menší (takzvaná kompaktní) SUV totiž nejsou nijak zvlášť drahá a to v poslední době rychle roste podíl ještě menších modelů. Jenže pozor, ty už se pro rodinné využití příliš nehodí, malá SUV často dávají přednost svalnatému a efektnímu designu, který ale ubírá na vnitřním prostoru auta. To často platí i pro větší modely, kombi a MPV jednoduše bývají při podobné velikosti prostornější a praktičtější.

Řidiči SUV také oceňují vysokou pozici za volantem, se kterou se pojí pocit přehledu o situaci v provozu a kontroly nad vozem. Ale pozor, mohutná SUV často neposkytují ideální rozhled kvůli divoce tvarované karoserii a širokým sloupkům karoserie. A do vysokých sedaček nemusí být úplně snadné usazovat malé děti, těm bude nutné s nastupováním pomáhat více a po delší dobu, než u kombíků a MPV. Na druhou stranu mají SUV příchuť dobrodružství, což potvrzuje typicky zvýšená konstrukce podvozku. S ním se tedy není nutné bát jízdy i mimo zpevněný povrch, často tomu pomáhá i pohon všech kol, který mnohá (ale ne všechna) SUV mají. Pro rodinné aktivity v přírodě se tak určitě hodí nejvíce ze všech typů rodinných vozů.Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

6.6.2023 22:50:07
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku