Domů > Reklamní články

Vozíte si na hory vlastní lyže? Dbejte na bezpečnost


velikost textu:
     
6.října 2017 10:34
 
Sezóna letních dovolených už je za námi, a tak je pomalu na čase myslet na zimní odpočinek. Jsou tací, kteří se i během zimy vydávají do tepla, ovšem spousta lidí se každoročně těší na aktivní dovolenou v horách. Patříte mezi ně také? Pak budete pravděpodobně řešit, jak si s sebou odvezete lyže či snowboard.

Thule

Sice je pohodlnější dojet do střediska a vybavení si vypůjčit až přímo tam, ovšem z vášnivých lyžařů to dělá málokdo. Vlastní lyže či snowboard jsou vždy lepší – jste na ně zvyklí, víte, co si s nimi můžete dovolit, a nemusíte mít takový strach z toho, že se s nimi něco stane. Otázkou je, jak je na určené místo převést.

V prostoru automobilu raději ne

Do kufru se vejdou maximálně dětské lyže nebo snowboard, ale kam uložit ty pro dospělé? Spoustu lidí okamžitě napadne dát je do prostoru automobilu. Ti nápaditější prostě sklopí zadní sedačku a prostrčí lyže či snowboard z kufru do kabiny. Nápad je to ale špatný. Jednak za něj v některých státech dostanete pokutu, jednak vám hrozí vážné nebezpečí. Špatně upevněné lyže v kabině vozu by v případě autonehody mohly mít fatální následky.

Opatrní buďte například v Rakousku

Uložení lyží a snowboardů v automobilu kontrolují například rakouští policisté. Ve vozu je sice mít můžete, ale musí být uložené ve vaku a pořádně upevněné, aby se nehýbaly. Jelikož se tohle soudí docela těžko, hodně záleží na tom, na jakou policejní hlídku zrovna narazíte. Každopádně je vždy lepší být připraven na nejhorší, proto je řidičům doporučováno řešit převoz lyží a snowboardů jinak. Pořiďte si střešní nosič lyží či nosič na tažné zařízení, je to investice na dlouhá léta, která vám zajistí bezpečí a také více místa v kufru a v kabině vozu.

Máte kovovou střechu? Zkuste magnetické nosiče

Má-li váš vůz kovovou střechu, můžete si pořídit tzv. magnetické nosiče na lyže. Připevní se velmi snadno a jsou v podstatě jediným vhodným střešním řešením, pokud z nějakého důvodu nelze namontovat klasický nosič. Důležité je, aby střecha před připevněním byla suchá a čistá, jinak by držák nemusel držet, případně by mohl poškrábat lak.

Vlastníte už střešní nosiče?

Pokud na svém automobilu máte namontované klasické střešní nosiče, pořiďte si pouze nosiče na lyže, které se na ně připevňují. Při výběru zohledněte zejména šířku lyží a snowboardů, držáky se totiž liší rozměry. Šíře ložné plochy bývá uvedená ve specifikacích, v odborných prodejnách vám jistě poradí. U nosičů bývá často dokonce uvedeno, pro kolik párů lyží a snowboardů jsou určeny.

Dobrou volbou je i nosič na tažné zařízení

Ne každému vyhovuje jezdit s nákladem na střeše. Případně se může stát, že už máte střešní box, do nějž potřebujete upevnit jiný náklad. V takovém případě by vám mohl vyhovovat nosič lyží na tažné zařízení. Samozřejmě je nutné, aby auto tažné zařízení mělo. Nosič se připevní na kouli a karoserie se nijak nedotýká. Lze jej sklopit, abyste se dostali do kufru (i s připevněným nákladem).

Nezapomeňte přizpůsobit svou jízdu

Ať už zvolíte jakoukoliv formu převozu lyží a snowboardu, myslete na to, že převážíte nestandardní náklad. Měli byste tomu přizpůsobit svou jízdu – jeďte pomalu, v případě nosiče na tažné zařízení mějte na paměti, že se vozidlo prodloužilo. Správné upevnění lyží zkontrolujte raději dvakrát.

S nosičem lyží se vejdete i do tisícovky, ty dobré vyjdou naopak na několik tisíc korun. Mezi osvědčené značky patří třeba Thule či Hakr, spíše než na značky se ovšem dívejte na parametry. A na závěr pro vás máme ještě jeden tip. Vyberte si nosič, který lze ovládat i v lyžařských rukavicích. Při teplotách hluboko pod bodem mrazu to určitě oceníte.

REKLAMNÍ ČLÁNEK
Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

8.12.2023 10:22:20
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku