Průvodce výběrem autorádií: Jaká existují a co umí?
Vybírat autorádio budou v prvním případě spíše ti, kteří mají starší auto, kterému chtějí dopřát druhý dech do interiéru. Druhým případem jsou audiofilové, kteří ocení kvalitní zvuk a chtějí něco „speciálního“, co jim integrované rádio zkrátka nedopřeje. V případě, že nejste zrovna odborník, může se stát, že vyberete špatný typ, nebo naopak podceníte vaše možnosti.
Na co myslet při výměně autorádia
Pokud kupujete autorádio, které není přímo od výrobce pro váš typ vozu, myslete také na to, zda nebudete potřebovat redukční rámeček, anténní redukci nebo například ISO adaptér, který zajistí, že připojíte nové aftermarket autorádio.
Velikost autorádia 1DIN vs. 2DIN
Jak už nadpis napovídá, jedná se o dvě různé velikosti autorádia a samozřejmě také různé funkčnosti. Rádia 1DIN budou hledat ti, kteří chtějí nebo potřebují klasické autorádio do otvoru velikosti 184 × 53 mm včetně rámečku. Tato rádia jsou populární především u aut z 90. let, ale také u něco novějších, z počátku 2. milénia. Jejich funkce jsou spíše základní, někdy podporují přehrávání hudby z CD, poslech z USB vstupu nebo nabídnou podporu SDHC paměťové karty.
Novější 2DIN autorádia mají rozměr okolo 180 × 101 mm bez rámečku, čímž umožňují integraci displeje. Tato rádia se v dnešní době prodávají mnohem častěji a umožňují například přehrávání DVD nebo podporu GPS navigace.
Nutností pro oba typy autorádií je znát přesnou velikost otvoru v automobilu pro nasazení a použít správný redukční rámeček pro daný typ vozidla.
Co všechno dnes nabídnou 1DIN autorádia?
Od 90. let se funkce 1DIN autorádií podstatně zlepšily. Už se nejedná jen o základní zprostředkovatele hudby, na kterých změníte jen frekvenci a hlasitost. Podpora CD, kterou dříve měla jen ta nejkvalitnější autorádia, je dnes už také samozřejmostí. Více lidí lpí například na bezdrátové konektivitě Bluetooth, která rádio spojí s telefonem, ekvalizéru nebo RDS. Podstatné jsou také zobrazitelné informace na jednoduchém displeji, tedy například informace o baterii připojeného telefonu nebo informace o volajícím.
Pro opravdu náročné budou také podstatné formáty souborů, které rádio dokáže přehrát. MP3, WMA nebo AAC je samozřejmostí, fajnšmekři ovšem budou požadovat také formát FLAC (Free Lossless Audio Codec).
1DIS rádia vás přijdou na cenu od 600 Kč až po ta nejlepší za cenu okolo 5 tisíc Kč.
Co čekat od 2DIN autorádia a na kolik vyjde?
Jak jsme již zmínili výše, 2DIN autorádia nabízejí díky své velikosti také displej, jež podstatně rozšiřuje možnosti využití. U levnějších modelů není displej dotykový, dražší modely jím však disponují. Všechny typy modelů najdete na Mall.cz.
Samozřejmostí je připojení telefonu pomocí Bluetooth, u lepších typů také využívání rozhraní Apple CarPlay či Android Auto, přehrávání DVD, streamování hudby nebo provádění handsfree hovorů. Obvykle také očekávejte mimo podpory FM/AM také podporu nového DAB+ a široké spektrum podporovaných formátů od AAC, DivX až po MKV a FLAC.
Pokud toužíte po 2DIN autorádiu, připravte si sumu minimálně 3 tisíce korun. Za dotykový displej zaplatíte cca o 2 tisíce navíc, ale cena může dle funkcí stoupat i k 15 tisícům.
REKLAMNÍ ČLÁNEK